Nawigacja

Archiwum

Rok szkolny 2018/2019

 

 

Wyjazd przedszkolaków do kina

Wychodząc na wprost oczekiwaniom dzieci, 11 czerwca 2019 r. zorganizowano wycieczkę do kina niecodziennym środkiem transportu jakim jest pociąg. Większość maluchów z oddziałów przedszkolnych nie miała możliwości podróżowania pociągiem, tym większą radość okazały na wieść o wycieczce. Była to także okazja do przekazania dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas przebywania na peronie i w pociągu. Kiedy dotarliśmy do Kalisza, udaliśmy się do kina Helios w Galerii Amber na bajkę pt. „Paskudy”.

Był to film animowany o bystrych i sympatycznych zabawkach, które z powodu wad fabrycznych nigdy nie dostały się na sklepowe półki. "Paskudy" nie tylko rozbawiały, ale przede wszystkim przekazały najmłodszym niezwykle ważną lekcję, że nikt nie jest idealny i to, że nie liczy się wygląd, a to jacy jesteśmy. Mając na uwadze dobro dzieci, warto od najmłodszych lat pokazywać im, że w różnorodności nie ma niczego złego. Po obejrzeniu bajki zjedliśmy posiłek w restauracji McDonalds. Pełni pozytywnych wrażeń wsiedliśmy do pociągu i podziwialiśmy widoki przez okna pędzącego pociągu. Opiekunami wyjazdu były panie: J. Dec, p. A. Chudzia, p. E. Ligner, p. E. Borowska, p. W. Wierzbicka, p. J. Dymska.

 

Wyjazd do Łodzi

Dnia 7 czerwca 2019 roku dzieci z klas I-III pojechały na całodniową wycieczkę do Łodzi. W programie wycieczki było zwiedzanie oddziału TVP w Łodzi oraz ogrodu zoologicznego. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy w telewizji oraz wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych regionach świata. Zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w Zoo oraz kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Zwiedzanie zaczęliśmy od siedziby oddziału TVP w Łodzi. Pan przewodnik oprowadził nas po studiach telewizyjnych TVP oraz zapoznał uczniów z kulisami pracy nad programami telewizyjnymi. Zwiedzaliśmy pomieszczenie studyjne, w którym montuje się dźwięk, obraz i światło. Przebywaliśmy także w studiach, gdzie nagrywane są między innymi: program poranny „Budzik” oraz informacje. Na pamiątkę pobytu w telewizji, każdy uczestnik wycieczki otrzymał długopis z logo TVP Łódź.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie łódzkiego ogrodu zoologicznego. Mimo trwających w nim remontów dzieci były zachwycone mogąc podejrzeć jak żyją zwierzęta z różnych zakątków świata. Największe wrażenie zrobiły na nich lwy i żyrafy. Z zachwytem oglądały spacerujące po całym ZOO pawie. Najbardziej figlarne  okazały się małpki, które na widok dzieci dały popis cyrkowych akrobacji. Dzieci miały okazję obejrzeć pokazowe karmienie małp i żyraf, a przy okazji opiekun zwierząt zasypał je ciekawostkami z ich życia. Nasi uczniowie mogli również zadawać pytania weterynarzowi pracującemu w ogrodzie zoologicznym.

            Po opuszczeniu Zoo udaliśmy się na posiłek do pobliskiej restauracji  McDonalds. Zmęczenie, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń uczniowie szczęśliwie wrócili do domów.

 

"Ulubione wiersze Juliana Tuwima" - II Gminny Konkurs Recytatorski

W dniu 4 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Ulubione wiersze Juliana Tuwima” dla przedszkolaków. Do drugiej edycji konkursu zgłosiło się 11 uczestników (Przedszkole Samorządowe Błaszki, Przedszkole Samorządowe Gruszczyce, SP Kwasków, SP Domaniew, SP Włocin, SP Kalinowa). Po powitaniu gości przez panią dyrektor, dzieci z grupy „0” zaprezentowały krótki program artystyczny, a mianowicie był to wiersz „Lokomotywa” w humorystycznej wersji. Przepiękna scenografia, rekwizyty i efekty dźwiękowe przeniosły widzów na peron z wiersza Tuwima. Po inscenizacji, nadszedł czas na występy uczestników konkursu. Wszystkie dzieci przepięknie recytowały  utwory takie jak: „Okulary”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Rycerz Krzykalski”, „Rzepka”, „Lokomotywa”, „Kotek”, „ Zosia Samosia”. W trakcie obrad jury maluchy świetnie bawiły się podczas zabawy tanecznej zorganizowanej przez pana Marka Ludwickiego. Poza tym dla dzieci został przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Na zakończenie tego miłego spotkania został ogłoszony wynik konkursu:

1 miejsce – Łukasz Chorąziak  „Rycerz Krzykalski” Przedszkole Samorządowe Błaszki

2 miejsce -  Agata Miszczak „Zosia Samosia” SP Kwasków

3 miejsce – Nikola Kubiczak  „Rzepka” SP Kalinowa

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, gry oraz maskotki. Ponadto laureaci dostali książki z wierszami J. Tuwima. Przygotowaniem konkursu zajęły się: p. J. Dec, p. A. Chudzia, p. E. Ligner.

 

Międzynarodowy konkurs matematyczny KANGUR

Tradycyjnie w marcu odbywa się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs matematyczny KANGUR. W tym roku matematyczne łamanie głowy miało miejsce I dnia wiosny czyli 21 marca.     

         Z matematycznymi zadaniami i łamigłówkami odważyło zmierzyć się                   19 śmiałków:

- z klasy IV: Kacper Buda, Michalina Małolepsza, Szymon Piórkowski, Michał Balcerczyk, Oliwia Spertusiak, Kacper Badowski, Amelia Olszewska i Szymon Serwata;

- z klasy V: Nadia Baczyńska;

- z klasy VI: Julita Świtacz, Magdalena Maruszewska i Sergiusz Domagalski;

- z klasy VII: Oskar Mikołajczyk, Michał Cholajda, Patrycja Brocka,  i Jakub Woźniak,

- z klasy VIII: Natalia Czarnecka, Albin Skrzypiński i Justyna Płatek.

        Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradził sobie Oskar Mikołajczyk, który uzyskał  87,5 punktu. Jest to doskonały wynik.

       Na wyróżnienie zasługują również Natalia Czarnecka, Julita Świtacz i Magdalena Maruszewska.

       Wszystkim uczestniczącym w konkursie dziękujemy za to, że podjęli wyzwanie i gratulujemy uzyskanych wyników.

 

Święto Patrona

Tegoroczne święto patrona naszej szkoły Stanisława Moniuszki było szczególnie uroczyste i wpisało się w obchody Roku Stanisława Moniuszki, którym ogłoszono rok 2019 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". A wszystko to z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora, przypadającej 5 maja 2019r.

          Uczniowie, pod opieką p. Agnieszki Stępień, p. Joanny Szymczak i p. Marka Ludwickiego, przygotowali i przedstawili zgromadzonej publiczności najsłynniejsze dzieła Stanisława Moniuszki. Na widowni, oprócz naszej szkolnej społeczności, zasiedli zaproszeni goście: emerytowani nauczyciele, p. Izabela Maruszewska – przewodnicząca Rady Rodziców i radna Rady Miejskiej w Błaszkach, p. Anna Michalak p – sołtys wsi Kalinowa, p. Rafał Baliński – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Kalinowej, p. Józef Janik – Kalinowski kowal i autor szkolnych portretów Stanisława Moniuszki, p.p. Elżbieta i Grzegorz Michalakowie – właściciele firmy handlowej Minimarket u Eli i sponsorzy naszej szkoły, p. Dariusz Mikołajczyk – prezes ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowej, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli z terenu gminy Błaszki, delegacje uczniów z tych szkół wraz z opiekunami, p. Magdalena Szymankiewicz- dyrektor Publicznego Gimnazjum w Kalinowej, nauczyciele i uczniowie tegoż gimnazjum, absolwenci szkoły – p. Dominik Strumiński, i Kamila Dawidowska, rodzice i dziadkowie uczniów, społeczność lokalna.

         W role konferansjerów wcielili się: Natalia Kozanecka i Wiktor Jamroziak, którzy zabrali naszych gości w muzyczną podróż. Obecni na uroczystości posłuchali pieśni „Prząśniczka”, „Dziad i baba”, „Krakowiaczek”, „Chochlik”, które oprócz śpiewu zaprezentowane zostały w tańcu, pantomimie i scence teatralnej. Uczniowie pięknie recytowali wiesze związane z utworami i osobą Stanisława Moniuszki, a tańce góralskie w wykonaniu przedszkolaków rozbawiły publiczność. Uśmiech na twarzach gości wywołała też Weronika Molka, która wcieliła się, z wielkim powodzeniem,  w rolę chochlika. Całość oprawiona była przepiękną scenografią, wykonaną przez nauczycielki naszej szkoły. Centralnym punktem sceny był czarny fortepian, do złudzenia przypominający prawdziwy, dziad i baba mieli swoją chatkę, a pan Moniuszko, stojący na pomniku przed teatrem – słup z afiszami teatralnymi.  

          Muzyczną podróż w świat pięknej muzyki Stanisława Moniuszki uświetnili swoim występem absolwenci naszej szkoły. P. Dominik Strumiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie, brawurowo wykonał słynną Arię z kurantem ze „Strasznego dworu”, a Kamila Dawidowska, uczennica II klasy LO im. S. Żeromskiego w Sieradzu, urzekła wszystkich pięknym głosem prezentując pieśni: „Złota rybka”, „Kozak” i „Pieśń wieczorna”. Artystów nagrodzono w pełni zasłużonymi gromkimi brawami.

          Tradycyjnie już święto patrona szkoły jest okazją do uroczystego przekazania opieki nad sztandarem młodszym koleżankom i kolegom.

          Dziękujemy uczniom klasy siódmej: Martynie Piątkowskiej, Katarzynie Plucie i Błażejowi Błaszczykowi za godne pełnienie funkcji w poczcie sztandarowym podczas uroczystości szkolnych i gminnych. Nowemu pocztowi, uczniom klasy szóstej: Sergiuszowi Domagalskiemu – chorążemu pocztu oraz Magdalenie Maruszewskiej i Julicie Świtacz – asyście, życzymy, aby z dumą wypełniali zaszczytny obowiązek opieki nad sztandarem – symbolem naszej szkoły.v

 

Wycieczka w Kotlinę Kłodzką

8 maja wczesnym rankiem 25 uczniów z klas VIII, VII i VI pod opieką p. Moniki Błaszczyk, p. Agnieszki Stępień i p. Joanny Szymczak wyruszyło na wycieczkę w Bajkową Kotlinę, czyli Kotlinę Kłodzką.

          Pierwszym punktem na turystycznym szlaku była miejscowość Złoty Stok – najstarszy ośrodek górniczo – hutniczy w Polsce. Zwiedziliśmy tam Muzeum Minerałów oraz uczestniczyliśmy w płukaniu złota. Każdy poszukiwacz złotego kruszcu otrzymał certyfikat, a całe znalezione złoto mógł zabrać ze sobą. Jednak głównym celem naszej wycieczki była kopalnia złota. Przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”, na koniec wyjazd na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

          Ze Złotego Stoku krętymi górskimi drogami przejechaliśmy do Międzygórza, gdzie mieliśmy nocować w Domu Wypoczynkowym Gigant, zabytkowym budynku z 1882 roku. Przed kolacją zdobyliśmy pierwszy szczyt na naszej wycieczce – Igliczną o wysokości 845m n.p.m. Pod szczytem znajduje się sanktuarium „Maria Śnieżna” oraz schronisko „Na Iglicznej”. Po drodze na górę zatrzymaliśmy się w Ogrodzie Bajek.  Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także wszechwładnemu Duchowi Gór. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich  są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także z kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek. W ostatnim czasie dodawane są kolejne postacie bajkowe, tym razem pochodzące ze współczesnych filmów animowanych polskich i zagranicznych. Zrobiliśmy tam mnóstwo zdjęć ze swoimi ulubionymi bajkowymi bohaterami. W drodze powrotnej podziwialiśmy wodospad Wilczki, w którym woda z hukiem spada z wysokości 22m.

          Drugi dzień naszej górskiej przygody rozpoczęliśmy od spaceru Szlakiem Ginących Zawodów                          w Kudowie - Zdroju. Tylko tutaj podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, zwierzyniec, wiatrak, kuźnię i chatkę robótek ręcznych. W domu chleba trzeba koniecznie spróbować pysznego chleba prosto z pieca, ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Zajadaliśmy te przysmaki z wielkim apetytem, wielu z nas kupiło chleb, by poczęstować nim swoje rodziny. Następnie udaliśmy się do sanktuarium zadumy nad życiem i czasem – Kaplicy Czaszek w Czermnej, dzielnicy Kudowy - Zdroju. Po krótkim spacerze po parku zdrojowym w Kudowie i pamiątkowych zdjęciach z miejscami związanymi z patronem naszej szkoły, Stanisławem Moniuszką, pojechaliśmy do Karłowa, by wspiąć się na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki, wznoszący się na wysokość 919m n.p.m. Na szczyt Szczelińca prowadzi 665 schodów ułożonych na początku XIX w. Podczas zwiedzania rezerwatu byliśmy w Piekle, potem Czyśćcu, żeby na koniec znaleźć się w Raju. W Piekle zamiast gorącej smoły czekał na nas śnieg. Oczywiście musieliśmy trochę porzucać się śnieżkami. Dowiedzieliśmy się również, że właśnie tam kręcono film „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Na koniec pojechaliśmy do Polanicy, wspięliśmy się na szczyt Góralka, skąd podziwialiśmy panoramę miasta i pospacerowaliśmy po parku zdrojowym. Mogliśmy spróbować naturalnej wody mineralnej w pijalni wód.

          Ostatni, trzeci dzień wycieczki to wizyta w Kłodzku – stolicy Kotliny. Pospacerowaliśmy po mieście                               i dowiedzieliśmy się sporo o jego historii. Mieliśmy okazję podziwiać defiladę wojskową i koncert orkiestry wojskowej, ponieważ akurat odbywały się uroczystości związane ze świętem 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Po atrakcjach wojskowych zdobyliśmy Twierdzę Kłodzko. Żądni wrażeń zwiedziliśmy Labirynt, podziemia, z których ciężko byłoby się wydostać bez przewodnika. Dowiedzieliśmy się do czego służyła sieć podziemnych chodników kontrminowych, która rozciąga się pod stokiem bojowym Twierdzy, usłyszeliśmy huk armatnich wystrzałów i przeżyliśmy spotkanie z Krasnalem – tak przewodnicy pieszczotliwie nazywają najniższy i najwęższy korytarz Labiryntu, który ma tylko 1m wysokości i 70cm szerokości. Pokonanie go w kompletnych ciemnościach to nie lada wyzwanie.

          Mimo, że pogoda podczas wycieczki nas nie rozpieszczała, dużo padało i było chłodno, to i tak zadowoleni, z pięknymi wspomnieniami i zdjęciami, wróciliśmy w piątkowy wieczór do domu.

 

„Dobrze Cię widzieć”

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalinowej  przystąpili  do ogólnopolskiej akcji społecznej „Dobrze Cię widzieć” w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Celem kampanii była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach projektu przeprowadzono zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na drodze. W klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia: „Dobrze Cię widzieć po drugiej stronie ulicy”. W klasach IV-VIII zostały przeprowadzone zajęcia: „Dobrze Cię widzieć-każdy z nas jest niepowtarzalny”. Dodatkowo w ramach projektu przygotowano spot i filmy animowane wskazujące na prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze oraz podkreślające wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym. Patronat nad kampanią objęło Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

"Mały Matematyk"

05.04.2019

W Szkole Podstawowej w Domaniewie odbył się VIII Międzygminny Konkurs Matematyczny „Mały Matematyk”. Tegoroczna edycja konkursu skierowana była do uczniów klas II. Był to konkurs drużynowy (drużyny dwuosobowe). Zadania konkursowe odnosiły się do podstawy programowej z matematyki dla klasy II. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych w młodszym wieku szkolnym, wdrażanie do logicznego myślenia, wyrabianie umiejętności rozwiązywania  nietypowych problemów matematycznych, a także wdrażanie do zdrowej rywalizacji. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 16 uczniów z naszej gminy i dwóch gmin ościennych. W ramach konkursu uczniowie w określonym czasie zmagali się z dziewięcioma zadaniami otwartymi. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Lubecka i Wiktor Marczewski. Uczniowie zajęli I miejsce zdobywając tytuł „Małego Matematyka”. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 

Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

04.04.2019

W Szkole Podstawowej w Kwaskowie odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju uczestniczyły dwie drużyny w I grupie wiekowej 10-12 lat i sześć drużyn trzyosobowych w  II grupie wiekowej powyżej 12 roku życia ze szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Błaszki. Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów bezpiecznego uczestnictwa w ruchu oraz kształtowanie  bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze. Eliminacje gminne składały się  z dwóch części: testu  teoretycznego oraz toru przeszkód.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie  w składzie:

Dec Michał uczeń klasy VII

Jamroziak Wiktor uczeń klasy VIII

Pietura Maksymilian uczeń klasy VIII

Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce  w II grupie wiekowej. Uczeń klasy VII Michał Dec otrzymał nagrodę specjalną za bezbłędne pokonanie toru przeszkód.

Turniej był dla wszystkich uczniów wspaniałym przeżyciem. Umożliwił im sprawdzenie możliwości w konfrontacji z rówieśnikami oraz pozwolił zgłębić wiadomości na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

„Odblaski –dziecko bezpieczne na drodze”

Na początku września 2018 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły dołączyli do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „PZU- Odblaski –dziecko bezpieczne na drodze”. Było to przedsięwzięcie społeczne, które miało na celu poprawę bezpieczeństwa i widoczności  najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły otrzymali odblaski z wbudowaną migająca lampką, postać Niestraszka, zabawnego  bajkowego bohatera, który łączył temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z bajkowym światem, do którego dzieci tak chętnie się przenoszą. W ramach akcji uczniowie uczestniczyli w interesujących zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na drogach. Podsumowaniem akcji było wykonanie przez uczniów pracy plastycznej, która była ciekawą formą utrwalenia zdobytej wiedzy na temat bezpieczeństwa na drogach.

 

 Objazdowe Miasteczko Ruchu Drogowego

27.03.2019

 W Szkole Podstawowej w Gruszczycach zostały  przeprowadzone teoretyczne i praktyczne zajęcia wychowania komunikacyjnego z wykorzystaniem Objazdowego Miasteczka Ruchu Drogowego. W zajęciach wzięło udział 25 uczniów z klasy IV z naszej szkoły.  Tematyka zajęć obejmowała:

  1. Wstęp i pogadankę na temat podstawowych znaków oraz przepisów ruchu drogowego, zakończona dyskusją kierowaną.
  2. Praktyczne kształcenie umiejętność jazdy rowerem z wykorzystaniem wiedzy zdobytej podczas części teoretycznej.
  3. Wykonywanie w praktyce wiedzy na temat uczestnictwa w ruchu pieszym i rowerowym, przy przekraczaniu skrzyżowania  z sygnalizacją świetlną oraz ruchem kierowanym przez policjanta.

 

Zajęcia prowadziło 2 pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu z wykorzystaniem własnego sprzętu, transportu, materiałów dydaktycznych i przekazanych uczestnikom nagród.

 

"Mam Talent!" - kampania profilaktyczna

22.03.2019

Szkoła Podstawowa w Kalinowej od lat uczestniczy w kampani profilaktycznej organizowanej przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Warcie. Tym razem kampania wystartowała pod hasłem "Zaloguj się do życia, nim życie cię ominie".

Celem kampanii jest:

  • pokazanie ryzyka jakie niesie ze sobą nadmierne, niekontrolowane korzystanie z sieci;
  • uświadomienie dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom, iż prawdziwe życie toczy się poza ekranami smartfonów, tabletów i komputerów;
  • propagowanie zdrowych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie kreatywności i indywidualnych uzdolnień dzieci i uczniów w celu zachęcania ich do szukania alternatyw poza światem wirtualnym.

 

Z tej okazji w szkole został zorganizowany konkurs talentów, w którym chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w różnych, wybranych przez siebie dziedzinach. Uczestnicy okazali się być bardzo wszechstronni. Niektórzy recytowali wiersze, inni śpiewali ulubione piosenki. Można było równiż posłuchać gry na gitarze i na pianinie. Duże wrażenie, zarówno na widzach jak i na jury, wywarł pokaz akrobatyki rowerowej w wykonaniu Wiktora Jamroziaka i Maksymiliana Pietury z klasy VIII. To właśnie oni zostali zwycięzcami konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Chłopcom oraz pozostałym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy, aby kontynuowali rozwijanie swoich pasji i talentów.

 

Wiosno witaj!

21.03.2019

Zgodnie z wieloletnią tradycją tradycją naszej szkoły uczniowie wraz z nauczycielami 21 marca, w środę, świętowali pierwszy dzień wiosny. Wszystkie klasy utworzyły barwny korowód, który przemierzył ulice Kalinowej. Na jego czele dumnie kroczyła klasa VIII, która w tym roku własnoręcznie przygotowała Marzannę - symbol odchodzącej zimy. Wszyscy pożegnali ją z radością, ponieważ z utęsknieniem oczekują ciepłych dni nadchodzącej wiosny. W drodze powrotnej prym wiodła klasa I, która z pięknie przygotowanym gaikiem wprowadziła pozostałych uczniów do szkoły. Oczywiście nie mogło zabraknąć dzieci z oddziałów przedszkolnych, które zawsze uczestniczą w tym wydarzeniu.

 

"Czarodziejskie słowa"

W dniu 14 marca 2019r. uczniowie klas I - III po raz kolejny wybrali się na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Sieradzu. Tym razem na przedstawienie pt.:  "Czarodziejskie słowa". Wyjazd miał na celu umożliwienie najmłodszym uczniom bezpośredniego kontaktu z teatrem. Dzieci rozwijają wtedy postawy społeczne, uczą się funkcjonowania i współdziałania w grupie. Teatr to spotkanie aktora i widza, który odczuwa potrzebę kontaktu z teatrem oraz będzie miał reagował na barwę, muzykę, światło, piękno słowa i ruchu.

Uczniowie obejrzeli interesujący i pouczający spektakl teatralny. Dzieci zauważyły, że proste, ale często zapomniane przez nas słowa: proszę, przepraszam, dziękuję zmieniły egoistyczną ksziężniczkę w osobę bardzo wrażliwą i szlachetną. Spróbujmy zatem częściej używać tych zwykłych - niezwykłych słów, a świat stanie się zdecydowanie lepszy.

Opiekę nad dziećmi sprawowały na wycieczce p. U. Olszewska, p. J. Szymańska i p. M. Wiśniewska - Rytych.

 

Wyjazd przedszkolaków do teatru

W dniu 6 marca 2019 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Kalinowej wzięły udział w spektaklu teatralnym  pt. „Dzika Afryka” wystawionym  przez Teatr Współczesny z Krakowa. Przedstawienie odbyło się w Teatrze Miejskim w Sieradzu. Tytułowy bohater wyruszył w nieznaną podróż, podczas której spotykał dzikie zwierzęta, ciemnoskórych mieszkańców oraz ludożerców. Spektakl  przekazał dzieciom obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej.  Poprzez kreację głównego bohatera wzbudził w młodych widzach ciekawość  do świata i ludzi. Ruchoma scenografia sprawiła, że podróż Kazika była bardzo realistyczna. Widowisko opatrzone było dynamiczną muzyką, która nawiązywała do tradycyjnych rytmów afrykańskich. Niesamowite wrażenie wywarły na dzieciach kostiumy zwierząt oraz efekty świetlne. Po powrocie jeszcze długo wymieniały najbardziej ekscytujące dla nich sceny z przedstawienia.

 

Bal przebierańców

W piątek 8 lutego 2019 roku  w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Kalinowej odbył się bal przebierańców. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia największa sala przedszkolna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów oraz przedstawicieli różnych zawodów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Niesamowitą niespodziankę przygotowały wychowawczynie i panie z obsługi, kiedy niespodziewanie wkroczyły na salę w przebraniach Czerwonego Kapturka, Baby Jagi, księżniczki, klauna i cyganki.  Na początku dzieciaki były zaskoczone, a nawet przerażone. Jednak po krótkiej chwili z zapałem włączyły się do tańców z paniami. Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani przeróżnymi gadżetami. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć i dzieci pełne wrażeń wróciły do domów. Organizacją balu  zajęli się: p. J. Dec, p. A. Chudzia, p. E. Ligner, p. M. Ludwicki, p. J. Dymska, p.W. Wierzbicka.

 

Jasełka

18.12.2018

Dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Kalinowej przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców, zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci przebrane w kostiumy postaci z Jasełek recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Scena wypełniona była aniołkami i gwiazdkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale mówiły przygotowane wierszyki. Niezwykle wzruszające były układy taneczne w ich wykonaniu. Do szopki przybyły też zwierzątka takie jak szaraczek, niedźwiadek, jeżyk i wiewiórka, które przyniosły Dzieciątku dary: kapustę, miód orzeszki i jabłka. W dotarciu zwierzątkom do stajenki próbowały przeszkadzać diabełki, które kusiły ich do złego. Diabełki pokazały się również w energicznym dyskotekowym tańcu, który wywarł na publiczności ogromne wrażenie. Stało się to również za sprawą efektów świetlnych i dymnych. Do szopki przybyli także pasterze, którzy oprócz recytacji wierszy zaprezentowali góralski taniec z ciupagami. Całej tej uroczystości towarzyszyły przepiękne efekty świetlne oraz gustowna dekoracja, które pozytywnie wpłynęły na doznania estetyczne podczas przebiegu uroczystości. Przedstawienie wymagało wielu przygotowań ze strony dzieci, nauczycieli i rodziców. Wszyscy zaangażowali się w zorganizowanie rekwizytów, strojów oraz scenografii. Przygotowaniem Jasełek zajęli się: p.Dec, p. Chudzia, p. Ligner, p. Ludwicki.

 

"Wspólnie odbudujemy dom"

Akcja miała na celu zbiórkę funduszy na odbudowę domu dla 7 - osobowej rodziny z Wolenia w gminie Błaszki, która została besz dachu nad głową. Dorobek ich życia doszczętnie spłonął. Podczas zbiórki przeprowadzonej w dniach 27 listopada - 10 grudnia 2018r. uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Kalinowej z pomocą koleżanek i kolegów z klasy V i VI zebrali kwotę

3616, 86zł

Zebrane pieniądze w całości zostały przekazane na pomoc dla rodiny z Wolenia, która w pożarze straciła swój dobytek.

Uczniom dziękujemy za zaangażowanie w akcję, a wszystkim ofiarodawcom za hojność i wielkie serca!

 

Wyjazd przedszkolaków do Kalisza

06.12.2019

Z okazji Mikołajek dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Bajkolandu znajdującego się w Kaliszu. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśników, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Po przybyciu na miejsce niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, dmuchanych skakańców, armatek na piłeczki, samochodów i koników. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z miejsca, w którym można było odpocząć i nabrać sił . Dwie godziny zabawy w sali minęły bardzo szybko. Zmęczeni i głodni udaliśmy się na posiłek do McDonald`a. Pełne niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola. Opiekunami wyjazdu były: p. J. Dec, p. A. Chudzia, p. Ligner, p. W. Wierzbicka, p. J. Dymska.

 

Dzień Pluszowego Misia

27.11.2019

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Jest kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, jest antidotum na nocne koszmary. 

Pragnąc uczcić rolę misia w życiu najmłodszych po raz kolejny w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły został zorganizowany Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przybył do szkoły ze swoim ulubieńcem. Na dzieci czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez nauczycieli. Odbyły się tańce, dzieci uczestniczyły w popularnych zabawach ze śpiewem np. „Stary niedźwiedź”. Kolejną atrakcją był quiz muzyczny. Podczas przerwy dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w „misiowej fotobudce”. Kolejnym punktem imprezy było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Mój przyjaciel pluszowy miś”, na który wpłynęło ponad 30 prac. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Natalia Kundera

II miejsce – Zofia Grzelak, Szymon Frontczak

III miejsce – Michał Król, Karol Ugorny

Wyróżnienie - Gabriela Frontczak, Mikołaj Dzikowski, Tomasz Werner, Nikola Kubiczak, Lena Lubecka, Nikodem Borowski, Mikołaj Cieślak, Jakub Wilczak

 Zwycięzcy otrzymali pluszowego misia, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz breloczek. Wszystkie dzieci poczęstowano słodkim misiem. Na zakończenie wszyscy wykonali papierowego misia z gotowych elementów według instrukcji nauczyciela. Dzieci pełne pozytywnych wrażeń stwierdziły, że był to bardzo udany dzień i już nie mogą się doczekać następnych obchodów tego święta. Imprezę przygotowali: p. J. Dec, p. A. Chudzia, p. Ligner, p. M. Ludwicki.

 

Wyjazd do teatru

27.11.2019

Uczniowie naszej szkoły wybrali się do Teatru Miejskiego w Sieradzu na spektakl pt. "Charlie i fabryka czekolady". Przedstawienie było ispirowane powieścią Roalda Dahla o tym samym tytule. Opowiadało o Charliem Buckecie, chłopcu który pochodzi z bardzo biednej rodziny. Uwielbia czekoladę, ale dostaje tylko jedną małą czekoladkę w roku – na swoje urodziny. Pewnego dnia udaje mu się znaleźć w czekoladce kupon, który daje możliwość zwiedzenia wielkiej fabryki czekolady stojącej niedaleko domu. Fabryka należy do tajemniczego Willy’ego Wonki, który okazuje się być dziwnym, ale sympatycznym człowiekiem. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, jednak wszystkie są niegrzeczne i rozpieszczone; tylko Charlie jest grzeczny i posłuszny, jako jedyny nie próbuje niczego zjeść, chociaż jest głodny. Okazuje się, że Willy Wonka poszukuje dziecka, któremu w przyszłości przekaże fabrykę, dlatego zorganizował wycieczkę po fabryce.

 

 Uczniowie klas I - III w teatrze

    W dniu 26 listopada 2018r. dzieci z klas I - III naszej szkoły wybrały się z wychowawczyniami na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Sieradzu, aby obejrzeć spektakl pt.: "Polskie maista w baśni i legendzie". W pzedstawieniu w reżyserii Eweliny Czarnieckiej, ze specjalnie napisaną muzyką i efektami wideo, wzięli udział aktorzy Teatru Współczesnego w Kudowie. W ten sposób przybliżyli uczniom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Scenografia bezpośrednio odzwierciedlała legendarne miejsca, dzięki czemu najmłodsi łatwo powiązali symbol miasta z historycznym wydarzeniem. Aktorzy posługiwali się językiem stylizowanym, przez co stwarzali atmosferę pradawnych lat. Kostiumy nawiązywały do minionych czasów, nadając spektaklowi dziejowy charakter. Wszystkie elementy formy scenicznej zachęcały dzieci do zainteresowania  się regionalizmem. Kompozycja przedstawienia jako podróż w czasie po wielu miejscach na mapie Polski, uczyła dzieci korzystania z inwencji twórczej. Spektakl bardzo się podobał. Był humorystyczny, a zarazem pełen strachu i grozy.

      W tym roku szkolnym była to pierwsza wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia.

 

100 rocznica odzyskania Niepodległości

09.11.2018

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej wyruszyła w podróż do wolności uroczystym spektaklem z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na korytarzu naszej szkoły zorganizowano stałą wystawę pt: „Historia naszej Małej Ojczyzny”, na tablicach zawieszono piękne zdjęcia z przeszłości, na których pokazano różne wydarzenia z życia uczniów, nauczycieli i mieszkańców sprzed wielu, wielu lat. Wystawa na stałe zagości w szkole i będzie upamiętniać 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

O godzinie 11.11 wszyscy zebrani na sali gimnastycznej odśpiewali hymn państwowy, a potem uczniowie z klas IV-VIII zaprezentowali piękny spektakl słowno-muzyczny, na który składały się wzruszające wiersze i pieśni o Ojczyźnie.

Dzieci przedstawiały scenki na temat rozbiorów i powstań oraz zatańczyły pięknego poloneza.

Mamy nadzieję, że wszystko bardzo podobało się publiczności – mieszkańcom Kalinowej i okolic, ale także władzom Błaszek, radnym i przedstawicielom lokalnych środowisk.

Oczywiście na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć seniorów, którym podczas występu zakręciła się łezka w oku.

Dzięki akademii dowiedzieliśmy się wiele na temat historii naszego kraju i trudnej drogi do odzyskania niepodległości, uświadomiliśmy sobie, że warto dziękować za to, że możemy żyć w wolnym, pięknym kraju.

 

Bijemy rekord!!!

16.10.2018

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do lat promuje naukę udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży. Wspaniałą okazją ku temu jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, który przypada 16 pażdziernika. WOŚP organizuje wtedy rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą liczbę osób. Po raz kolejny społeczność naszej szkoły przyłączyła się do tej akcji i w godz. 12:00 - 12:30 obecni w szkole uczniowie prowadzili RKO na fantomach, które posiadamy dzięki WOŚP. W 2017 roku w akcji wzięło 85 100 uczestników. Jak będzie w tym roku? Czekamy na wyniki!

https://youtu.be/wRrqisWnWog

 

Uczniowie z Kalinowej odwiedzili policjantów oraz redakcję w Sieradzu

01.10.2018

W poniedziałek uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Kalinowej wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu.

Celem wycieczki było przybliżenie pracy policjantów oraz zwiedzanie budynku komendy powiatowej. O zasadach bezpieczeństwa opowiedziała dzieciom pani sierżant sztabowy, która przypomniała numery alarmowe, o tym jak należy się zachować w razie niebezpieczeństwa, jak prawidłowo wezwać pomoc oraz o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie.

W programie wycieczki było także zwiedzanie dyżurki, z monitorami na których policjanci obserwują miasto oraz przyjmują zgłoszenia od mieszkańców. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję obejrzeć sprzęt policyjny taki jak alkomat czy kajdanki. Spędziły też czas w areszcie, a po opuszczeniu aresztu pobrano od nich odciski palców. Na zakończenie wizyty każde dziecko mogło zrobić sobie zdjęcie w radiowozie.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie redakcji Naszego Radia. Uczniowie poznali tajniki pracy reporterów, zobaczyły jak wygląda radiowe studio oraz powiedziały kilka słów do słuchaczy. Dzieci opowiedziały o niełatwym powrocie do szkoły po wakacjach oraz zdradziły, co noszą w szkolnych tornistrach.

 

Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2018r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie z klas IV – VIII pod opieką p. A. Stępień, p. J. Szymczak i p. M. Ludwickiego przygotowali koncert życzeń, który był podziękowaniem za trudną pracę wszystkich pracowników szkoły. Nie zabrakło również życzeń wyrażonych w wierszach i piosenkach. Patrycja Brocka i Michał Cholajda z klasy VII przedstawili samodzielnie przygotowaną scenkę, która z przymrużeniem oka pokazała, jak ciężko być nauczycielem w obecnych czasach, kiedy uczniowie mało poważnie traktują swoje obowiązki. Do życzeń i gromkiego „Sto lat” uczniowie dołączyli drobne upominki.

Podczas akademii rozstrzygnięto również konkurs „Każdy belfer był kiedyś dzieckiem…”. Konkurs polegał na rozpoznaniu nauczycieli i pracowników szkoły na zdjęciach z dzieciństwa. W zabawie wzięło udział ponad 40 uczniów. Nikomu nie udało się rozpoznać wszystkich 11 osób, które odważyły się pokazać swoje zdjęcia. Najbliżej prawdy były: Inga Baczyńska, Nadia Baczyńska z klasy V i Sandra Dec z klasy VII, które prawidłowo rozpoznały 8 osób. Przygotowana prezentacja rozwiała wszystkie wątpliwości. Na fotografiach z dzieciństwa byli: p. dyrektor M. Bodzioch, p. E. Radojewska, p. L. Ludwiczak, p. E. Borowska, p. M. Zakęs, p. M. Krogulecka, p. I. Małolepsza, p. A. Stępień, p. J. Szymczak, p. M. Ludwicki, p. P. Goplarek.

Na koniec uroczystości wszyscy uczniowie, którzy pomyślnie zdali egzamin podczas VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia otrzymali Certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia.

 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28.10.2018

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony był po raz ósmy. W tym roku w wydarzeniu wzięli udział również uczniowie naszej szkoły.

        Otrzymaliśmy licencję nr 502; w akcji wzięło udział 4579 szkół z 36 państw.

        Zabawa z tabliczką trwała od początku września. Uczniowie klas 4-8 przypominali ją sobie podczas lekcji matematyki. Dla zapominalskich ułatwieniem w powtórkach była tabliczka mnożenia w rymach – krótkie wierszyki z liczbami w roli głównej, które zostały umieszczone na górnym korytarzu. Na kilka dni przed świętem na drodze konkursu wyłoniono szkolnych egzaminatorów i ich asystentów – byli to uczniowie klasy 7 i 8: Roksana Ciepłucha, Kasia Pluta, Szymon Janiak, Kuba Woźniak, Natalia Czarnecka, Przemek Maruszewski, Przemek Woźniak i Albin Skrzypiński.

        28 września o 800 podczas krótkiego apelu pani dyrektor M. Bodzioch otworzyła VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na przerwach w pracowni matematycznej na wszystkich chętnych czekali egzaminatorzy. Żeby zdać egzamin należało w ciągu 30 sekund prawidłowo rozwiązać wylosowane przykłady mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Komisje egzaminacyjne miały pełne ręce roboty. 70 osób, w tym 5 dorosłych podjęło wyzwanie. Dla 34 egzamin zakończył się pomyślnie. Nagrodą były oficjalne certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia – wręczone w obecności całej społeczności szkolnej na akademii z okazji Dnia Nauczyciela.

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Po raz kolejny w oddziałach przedszkolnych uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Uroczystość odbyła się 21 września 2018 roku. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych.
Z tej okazji panie przygotowały dla dzieci wiele niespodzianek. Było wesoło i kolorowo. Za wspaniały udział dzieci otrzymały baloniki oraz czapeczki upamiętniające Dzień Przedszkolaka, które mogły samodzielnie ozdobić. Nie zabrakło także zdjęć, do których dzieci bardzo chętnie pozowały.

Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Organizatorami imprezy byli: p.Chudzia, p. Dec, p. Ligner, p. Ludwicki.



 

Program rządowy "Dobry Start"

1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

Kliknij link, aby dowiedzieć się więcej: Dobry_Start_ulotka.pdf

Dobry_Start_plakat.pdf

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej
    Szkoła Podstawowa,Kalinowa 86, 98-235 Błaszki
  • 438293320

Galeria zdjęć