Nawigacja

  • PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE

            21 marca w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie oparte na kanwie znanej wszystkim historii Kopciuszka, które poruszało aktualny  problem, jakim jest uzależnienie od Internetu.  Aktorzy bez najmniejszego  problemu wcielili się w role: Kopciuszka, księcia, złych sióstr – Wiktorii i Anity, macochy, ojca oraz gości.  Inscenizując przygotowania do imprezy urodzinowej księcia  oraz samo przyjęcie z ogromnym przekonaniem i zaangażowaniem pokazali, że zatracenie się w wirtualnym świecie może  łatwo doprowadzić do osłabienia więzi  emocjonalnych z najbliższymi – członkami rodziny i przyjaciółmi. Pokazali również, że rozsądne korzystanie z Internetu niesie za sobą wiele korzyści  i jest on nie tylko źródłem wiedzy, ale też  wielu pomysłów np. na oryginalne prezenty.

    Spektakl został podsumowany wzruszającym morałem, który mówi , że: NAJWAŻNIESZE TO  MIEĆ SERCE I PATRZEĆ SERCEM NA DRUGĄ OSOBĘ A NIE TYLKO NA SIEBIE.  Na zakończenie aktorzy zatańczyli  belgijkę.

    Przedstawienie przygotowano w ramach programu profilaktycznego realizowanego w naszej szkole. Opiekun - pedagog szkolny  M. Krogulecka.

  • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

    Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Tradycyjnie przygotował je Samorząd Szkolny pod opieką p. U. Olszewskiej, p. P. Goplarka i p. E. Borowskiej. Najpierw cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć piękne przedstawienie profilaktyczne "Internet to nie wszystko" przygotowane pod kierunkiem p. M. Kroguleckiej. Następnie rozpoczął się konkurs na najciekawszy taniec do wybranej piosenki o wiośnie. Było pięknie, wszyscy doskonale się bawili. 

    Następnie przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele przemaszerowali przez Kalinowę do miejscowego stawu "Gopło", gdzie zwykle symbolicznie żegnamy się z zimą. Barwny korowód prowadzili uczniowie klasy 7, niosąc marzannę. W drodze powrotnej na czele pochodu znalazła się klasa 1, a jej uczniowie nieśli gaik - symbol wiosny. 

    Panowała wspaniała atmosfera i wszyscy świetnie się bawili.

  • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2024

    Szkoła Podstawowa w Kalinowej

     

    PONIEDZIAŁEK - 18 marca 2024 

    DZIEŃ SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ

    9.40 SPOWIEDŹ DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    10.00 – Msza św. i nauka dla uczniów

     

    WTOREK - 19 marca 2024

    10.00 – Droga Krzyżowa i nauka dla uczniów

     

    ŚRODA - 20 marca 2024

    10.00 –  Msza Święta z nauką dla uczniów

     

  • Zasady rekrutacji do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy I w roku szkolnym 2024/2025

    Rekrutacja zaczyna się 1 marca 2024 r.

    Aby uzyskać informacje należy klinkąć w link poniżej

    zasady rekrutacji

  • Ważne!

  • Przyjmijcie życzenia...

  • Apel o bezpieczeństwie

    W dniu 5 grudnia 2023 roku uczniowie klasy III przygotowali apel o bezpieczeństwie pod hasłem: ,,Bądź bezpieczny na drodze" pod kierunkiem wychowawczyni p. Urszuli Olszewskiej i p. Marka Ludwickiego.

    Bezpieczeństwo to jedno z najważniejszych zagadnień, które dotyczy każdego z nas. Apel poruszał problematykę różnych zagrozeń, które dzieci mogą napotkać każdego dnia w miejscach, gdzie najczęściej przebywają takich jak: szkoła, droga do szkoły, dom.

    Trzecioklasiści podczas apelu chcieli przestrzec wszystkich przed czyhającymi na nich niebezpieczeństwami dla zdrowia i życia. Zaproponowali kilka rad, które pozwolą uniknąć kłopotów lub rozwiązać niebezpieczną dla nich sytuację, jeśli im się taka przydarzy. Przygotowali piękne rady, wiersze i piosenki. Podkreślili, że zawsze musimy pamiętać o rozwadze, ostrożności, a przede wszystkim myśleć o tym, co robimy. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piękną piosenkę o niebezpieczeństwach grożących w życiu i udzieliły rad, jak należy postąpić. Apel na długo pozostanie w naszej pamięci.

  • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

         24 listopada 2023r. uczniowie klas 4 – 8 wraz z nauczycielami wzięli udział w apelu z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 

           W ramach świętowania dnia tabliczki mnożenia odbył się konkurs „Rymem i iloczynem, czyli poezja z tabliczką mnożenia w tle”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu krótkich wierszyków, rymowanek, dzięki którym łatwiej zapamiętać tabliczkę mnożenia. Prace konkursowe musiały być samodzielne i napisane bez błędów, zwłaszcza ortograficznych. Z matematyczną poezją zmierzyło się osiem dziewczynek. Podczas apelu szkolne poetki otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, a wcześniej pochwały za udział w konkursie i 6 z matematyki. Tabliczkę mnożenia w rymach tworzyły:

    Martyna Lubecka (klasa VII), Agnieszka Nowaczyk (klasa VII), Justyna Nowaczyk (klasa V), Sylwia Wąż (klasa V), Nikola Kubiczak (klasa V), Asia Wasilewska (klasa V), Nadia Doruch (klasa V) i Antosia Sikorska (klasa IV). 

             Uczestniczkom bardzo dziękujemy za radosną twórczość i gratulujemy!

        Podczas apelu uczniowie klasy VII przedstawili krótką inscenizację wiersza Wandy Chotomskiej „Tabliczka mnożenia”, a wszyscy uczniowie, przy muzycznej pomocy p. Marka Ludwickiego, wykonali piosenkę „Szkolna tabliczka mnożenia”.

            Odbył się również pojedynek ma tabliczkę: uczniowie kontra nauczyciele. W drużynie uczniów znaleźli się ochotnicy z każdej klasy: Szymon Sowała (IV), Paulina Łuczak (V), Wiktoria Kaźmierczak (VI), Martyna Lubecka (VII) oraz Julka Dec (VIII). Drużynę nauczycieli stanowili: p. Lidia Ludwiczak, p. Monika Karbowska, p. Maria Pustelnik, p. Marek Król i p. Piotr Goplarek. Drużyna nauczycieli mogła korzystać z pomocy publiczności, co czasami okazywało się ryzykowne i skutkowało odpadnięciem z gry. Wśród nauczycieli najdłużej na placu boju wytrwała p. Ludwiczak. Pojedynek zdecydowanie wygrali uczniowie. Uczestnikom rywalizacji gratulujemy nie tylko świetnej znajomości tabliczki mnożenia, ale przede wszystkim odwagi!

            Na pamiątkę startu w pojedynku zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, otrzymali drobne upominki.

               Konkursy i apel przygotowała p. Joanna Szymczak.

  • IV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia”

       26 października 2023r. gościliśmy w naszej szkole reprezentantów wszystkich szkół z terenu gminy Błaszki wraz z opiekunami , którzy wzięli udział w konkursie matematycznym i walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza tabliczki mnożenia. 19 osób zmierzyło się z zadaniami konkursowymi: tabliczka mnożenia na czas, praktyczne wykorzystanie tabliczki oraz tabliczka mnożenia po angielsku. Zadania nie należały do najłatwiejszych, ale zmierzyli się z nimi najlepsi z najlepszych w swoich szkołach. Walka była niezwykle zacięta, a poziom bardzo wyrównany – o mistrzostwie zdecydowały pojedyncze punkty i czas rozwiązania zadań. 

    Naszą szkołę reprezentowały: Agata Werner z klasy VIII, Martyna Lubecka z klasy VII, Wiktoria Kaźmierczak z klasy VI i Julia Walaszczyk z klasy VI. 

    7 listopada 2023r. uczestnicy konkursu spotkali się ponownie podczas rozstrzygnięcia i wręczenia nagród.           

    Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

    Mistrz Tabliczki Mnożenia w kategorii klas V – VI: Dawid Olejnik SP Błaszki, 

    II miejsce w kategorii klas V – VI: Marta Kowalska SP Włocin, 

    III miejsce w kategorii klas V – VI: Zofia Kopeć SP Błaszki, 

    Mistrz Tabliczki Mnożenia w kategorii klas VII – VIII: Nikola Kellner SP Błaszki, 

    II miejsce w kategorii klas VII – VIII: Martyna Lubecka SP Kalinowa, 

    III miejsce w kategorii klas VII – VIII: Agata Werner SP Kalinowa, 

    Mistrz Tabliczki Mnożenia po angielsku: Joel Jura SP Błaszki, 

    II miejsce: Nikola Kellner SP Błaszki, 

    III miejsce: Dawid Olejnik SP Błaszki.          

    Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych wyzwaniach matematycznych.            

    Konkurs zorganizowała p. Joanna Szymczak. W przeprowadzeniu konkursu i pracach komisji konkursowych wzięły również udział: p. Agnieszka Stępień (SP Kalinowa), p. Edyta Borowska (SP Kalinowa), p. Justyna Toruńska (SP Kwasków), p. Monika Kokot (SP Kalinowa) i p. Elżbieta Wierucka (SP Błaszki). Nagrody zakupiono dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Błaszek oraz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. S. Moniuszki w Kalinowej. Dziękujemy!

  • Spektakl teatralny "Kopciuszek"

                        W dniu 26 września 2023 roku uczniowie z klas I-III wybrali się na wycieczkę autokarową do teatru w Sieradzu na spektakl teatralny pt. ,,Kopciuszek" w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Ta przepiękna baśń od lat zachwyca i podbija serca nie tylko najmłodszych widzów. Baśń ,,Kopciuszek" to piękna historia opowiadająca o miłości: księcia do Kopciuszka, córki do ojca, człowieka do przyrody. Przypomina nam o tym, że miłość jest bardzo cennym darem. Daje siłę, pozwala znosić przeciwności losu, niesie pomoc komuś, kogo kochamy i kto jest w potrzebie. Nie ma większej siły na świecie od miłości. Dzięki ukazanej historii głównej bohaterki dzieci poznały, czym jest prawdziwa przyjaźń, co są w stanie zrobić przyjaciele dla siebie. Dzieci poznały m. in. dobrego księcia oraz złą macochę, której intrygi zamieniły życie Kopciuszka w koszmar. Gdy wszystko wydawało się stracone, dobra wróżka, a za jej sprawą magia, odmieniła los biednej dziewczynki. Aktorzy zabrali wszystkich widzów w niezwykłą przygodę do baśniowej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Ekspresyjna gra aktorów oraz zaangażowanie małych widzów sprawiło, że przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Całość była ozdobiona piękną scenografią, genialną grą świateł, cudowną muzyką i tańcem. Uwagę przyciągały i całość spektaklu dopełniały ciekawe efekty specjalne i ,,wpadające" w ucho piosenki. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali widowisko pełne radosnych akcji i wspaniałej gry aktorów.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

    Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023 / 2024 dla klas I - VIII oraz dla oddziałów przedszkolnych odbędzie się w poniedziałek, 4 września 2023 r. o godz. 9:00 na dużej sali gmnastycznej.

    Dowóz uczniów - odjazd autobusów z poszczególnych przystanków:

    8:05 - Skalmierz (przyst. przy kapliczce I)

    8:07 - Skalmierz (przyst. przy remizie)

    8:10 - Skalmierz (przyst. przy kapliczce II)

    8:12 - Golków (przyst. przy skrzyżowaniu)

    8:20 - Domaniew

    8:30 - Kobylniki

    8:35 - Góra

    8:40 - Chabierów

    8:45 - Głaniszew

     

    8:20 - Błaszki

    8:27- PKP Błaszki

    8:30 - Kociołki

    8:34 - Tuwalczew

    8:45 - Garbów

    8:50 - Gorzałów

    We wtorek, 5 września, uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:00 (zajęcia w godz. 8:00 - 10:35), następnie udają się do kościoła w Kalinowej (Msza św. rozpocznie się o godz. 11:00). Odwóz dzieci do domów o godz. 11:45 spod kościoła.

  • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się w piątek, 23 czerwca 2023 r. na dużej sali gimnastycznej:

    • dla klas I - III o godzinie 9:00,
    • dla klas IV - VIII o godzinie 11:00.
  • Dzień książki

    Dzień książki to już coroczne święto obchodzone w naszej szkole.

    W związku z tym uczniowie klasy I i klasy IV pod opieką pani M. Werner, pani M.  Kroguleckiej i pana M. Ludwickiego przygotowali krótkie przedstawienie, którego tematem przewodnim była historia książki, promocja czytelnictwa - zachęcanie do czytania i wypożyczania książek oraz budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą.

    Cała społeczność szkolna wysłuchała wierszy i piosenek o książce dowiedzieli się, że najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Co na temat roli książki w życiu człowieka powiedzieli sławni ludzie, który Polak w dobie „gęsiego pióra” napisał najwięcej powieści.

    Poprzez to przedstawienie uczniowie zapewne uświadomili sobie korzyści i przyjemności, jakie daje obcowanie z książką oraz zrozumieli, że książki mają wielki udział w naszym życiu.

  • Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Orzeł” dla szkół podstawowych

              Po raz pierwszy chętni uczniowie klas 5 – 8 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Orzeł”. Konkurs ma na celu popularyzację nauki matematyki przez zabawę oraz możliwość porównania wiedzy i umiejętności matematycznych  z rówieśnikami z całej Polski.

             Testy konkursowe są przygotowane przez doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli. Test składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwala każdemu uczniowi spróbować swoich sił.

              Tegoroczna edycja odbyła się 20 kwietnia 2023r. 16 uczniów przystąpiło do testu konkursowego w obecności nauczycielki matematyki p. Joanny Szymczak i p. dyrektora Marka Króla.

              Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

    KATEGORIA KLASY 5 – 6:

    Agnieszka Nowaczyk z klasy 6 – laureatka konkursu – 14 miejsce w kraju,

    Jan Olejnik z klasy 6 – 23 miejsce w kraju,

    Julia Walaszczyk z klasy 5 – 24 miejsce w kraju,

    Wiktor Marczewski z klasy 6 – 26 miejsce w kraju

    Maja Drobnik z klasy 5 – 30 miejsce w kraju,

    Mikołaj Druciarek z klasy 6 – 30 miejsce w kraju,

    Kasia Świtacz z klasy 6 – 32 miejsce w kraju,

    Igor Cieślak z klasy 5 – 37 miejsce w kraju,

    Marysia Galas z klasy 5 – 38 miejsce w kraju.

    KATEGORIA KLASY 7 – 8

    Agata Werner z klasy 7 – 22 miejsce w kraju,

    Oliwka Spertusiak z klasy 8b – 25 miejsce w kraju,

    Amelia Olszewska z klasy 8a – 26 miejsce w kraju,

    Franek Pawlak z klasy 8b – 26 miejsce w kraju,

    Lena Galas z klasy 7 – 27 miejsce w kraju,

    Zuzia Janczak z klasy 8a – 30 miejsce w kraju,

    Julia Dec z klasy 7 – 45 miejsce w kraju.

             Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy świetnych wyników. Na szczególne uznanie zasługuje wynik Agnieszki Nowaczyk, która jest laureatką konkursu.

             Bardzo dziękujemy 16 wspaniałym za podjęcie wyzwania i intelektualnego współzawodnictwa.

              Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

     

    Joanna Szymczak

     

             

  • DZIEŃ DZIECKA

    1 czerwca to kolejna ważna kartka w kalendarzu. Świętujemy wtedy Dzień Dziecka, który zawsze różni się od pozostałych dni. W tym roku uczniowie przybyli na piknik z atrakcjami: dmuchanym zamkiem ze zjeżdżalnią, malowaniem twarzy, zaplataniem kolorowych warkoczyków, tatuażami. Nie zabrakło również chętnych do zabawy w kąciku plastycznym. Poza tym gościliśmy służby ratownicze, straż i poilicję. Funkcjonariusze opowiedzieli i zaprezentowali jak wygląda ich codzienna praca. Udało nam się nawet odbyć przejażdżkę prawdziwym wozem strażackim. Gdy komuś zaczęło brakować sił do zabawy, można było posilić się grilowaną kiełbaską z bułką oraz skosztować słodkości. Ostatnim punktem imprezy była niebieska piana, w której wykąpali się chyba wszyscy uczniowie, dzięki czemu niemalże zamienili się w Smefry. Oczywiście nie zabrakło świetnej oprawy muzycznej oraz konkursów, które zapewnił p. Ludwicki. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli, uczniowie spędzili niezwykły czas, który będziemy długo wspominać. 

    Serdeczne podziękowania dla rodziców za pomoc w  organizacji   największej i najbardziej pracochłonnej uroczystości Dnia Dziecka 2023

     Podziękowania dla Pań:

    1. Karoliny Broczek

    2. Anny Małolepszej

    3. Justyny Olszewskiej

    4. Kingi Wyrembskiej

    5. Joanny Pajęckiej

    6. Agnieszki Kundery

    7. Kamili Drobnik

    8. Marty Marciniak

    9. Józefiny Nowak

    10. Magdaleny Wańki

    11. Katarzyny Gorzuch

    12. Anny Frątczak

    13. Anny Zajfert

    14. Katarzyny Mrozek

    15. Marzeny Pilas

    16. Moniki Werner

     

    Podziękowania dla Panów:

    17. Karola  Frątczaka

    18. Grzegorza Cieślaka

    19.Kacpra Sikorskiego

    20. Sylwestra Broczka

    21. Mariusza Drobnika

    22. Dariusza Chruściela

     

    Podziękowania dla mam: Kingi Wyrembskiej za ufundowanie nagród na konkursy i Joanny Pajęckiej  za ufundowanie lodów wszystkim dzieciom szkolnym i uczestnikom imprezy. Podziękowania dla taty Karola Frątczaka za wykonanie banerów,  robienie zdjęć i nagrywanie festynu rodzinnego.

    Wkrótce fotorelacja...

  • Wyjazd do parku trampolin

    18 maja uczniowie z klasy IV, VI i VII pojechali do parku trampolin SALTOS w Łodzi. Pod okiem trenerów spędzili czas bardzo aktywnie. Mogli nauczyć się podstaw gimnastyki akrobatycznej lub poćwiczyć akrobacje, które już umieją. Zachowując zasady bezpieczeństwa uczniowie poprawiali swoją koordynację ruchową, pracowali nad kontrolą własnego ciała, uczyli się jak wzmacniać mięśnie całego ciała oraz jak budować wytrzymałość siłową. Na pewno wrócimy do parku SALTOS jeszcze nie raz. Wyjazd zorganizowały p. L. Ludwiczak, p. J. Szymczak oraz p. A. Stępień. 

  • Wycieczka do Naszego Radia

    18 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do redakcji Naszego Radia. Szczegółowy przebieg wycieczki oraz wywiad z naszymi uczniami dostępny w poniższym linku:

    Uczniowie z Kalinowej w Naszym Radiu - www.nasze.fm - regionalny portal informacyjny

  • Święto Patrona

    28 kwietnia 2023 r. społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby uczcić Dzień Patrona – Stanisława Moniuszki. Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia najważniejszych informacji dotyczących tego znakomitego kompozytora, który zrobił tak wiele dla polskiej muzyki, zwłaszcza operowej.

    Stało się tradycją, że podczas tego święta uczniowie klasy ósmej przekazują funkcję opieki nad szkolnym sztandarem młodszym kolegom i koleżankom. Tak też stało się w tym roku: Marcel Bilski, Michalina Małolepsza i Amelia Olszewska, przekazali to ważne zadanie Mikołajowi Druciarkowi – nowemu chorążemu oraz Małgorzacie Szczupak i Amelii Gościmskiej – asyście. Życzymy im, aby odpowiedzialnie i godnie opiekowali się tym ważnym symbolem szkoły przez cały kolejny rok.

    Przedstawiciele społeczności szkolnej, jak każdego roku, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisława Moniuszkę.

    W ostatniej części uroczystości uczniowie przedstawili dzień z życia rodziny, w którym pojawiła się postać Stanisława Moniuszki. Humorystyczne dialogi przeplatały się z fragmentami wybranych dzieł kompozytora, np. „Prząśniczka”, „Vivat semper wolny stan”, aria Skołuby”.

    Widzowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, w którym udział wzięli uczniowie z klas IV – VIII. Całość przygotowali p. L. Ludwiczak, p. A. Stępień i p. Marek Ludwicki.

     

  • Wycieczka do Poznania

    W piątek 21 kwietnia 2023 roku uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę autokarową do Poznania, którą zorganizowało biuro podróży "Aumatur" z Sieradza.

    Opiekunkami na wycieczce były: p. Edyta Borowska, p. Urszula Olszewska, p. Jolanta Szymańska i p. Monika Werner. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków stolicy wielkopolski. Wyjechaliśmy bardzo wcześnie, gdyż zbiórka była o godzinie 5.45. Uczniowie z utęsknieniem czekali na ten wyjazd. Pogoda nam wyjątkowo dopisała. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Bramy Poznania. Jest to Interaktywne Centrum Ostrowa Tumskiego, którego główną atrakcją jest multimedialna ekspozycja opowiadająca o dziejach wyspy katedralnej, początkach państwa polskiego i historii Poznania. Zwiedzanie odbywało się za pomocą audioprzewodnika, co było niezwykłą atrakcją dla dzieci. Następnie spotkaliśmy się z panią przewodnik Ewą Baran, która zapoznała nas z historią miasta, po czym rozpoczęliśmy spacer po Poznaniu. Następnie zwiedziliśmy zlokalizowany nad największą poznańską rzeką - Wartą, Ostrów Tumski wraz z najstarszą w Polsce katedrą (również wewnątrz).To pierwsza siedziba biskupów Polski, czyli: Katedra Biskupa Jordana, Katedra Chrztu Polski, Katedra Piastowska, Katedra Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, Katedra Millenijna, Katedra św. Jana Pawła II. Zwiedziliśmy także jej podziemia, gdzie zobaczyliśmy relikty grobowców - najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski - księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy władca Polski wraz z poddanymi. W dalszej kolejności obeszliśmy Stare Miasto i udaliśmy się na Wzgórze Przemysława. Na tym wzniesieniu znajduje się nowo odbudowany zamek - dawna rezydencja Przemysława II. W Zamku Królewskim w Poznaniu mieści się obecnie siedziba Muzeum Sztuk Użytkowych, jako oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. Potem udaliśmy się do restauracji na obiad. Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją - koziołkami na wieży ratuszowej. Tutaj mieliśmy możliwość kupienia pamiątek. Kontynuacją atrakcji była wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania. Dzieci wzięły czynny udział w pokazie wypieku rogali świętomarcińskich, poznały tajemnice tych wyjątkowych rogali, najsłodszego symbolu Poznania i Wielkopolski. Nauczyły się kilku słów z gwary poznańskiej. Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika i miał możliwość degustacji rogala świętomarcińskiego.

    Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Na wycieczce panowała miła atmosfera. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem poznawały historię Poznania. Pomimo zmęczenia uczniowie w doskonałych humorach wrócili zadowoleni i pełni wrażeń do Kalinowej. Ta wycieczka pozostanie na długo w naszej pamięci.

  • Wycieczka do muzeum - klasy I - III

    W dniu 11 maja 2023 roku klasy I-III udały się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Sieradzu oraz odwiedziły skansen. Zobaczyliśmy tam jak dawniej wyglądały saloniki szlacheckie oraz dawne apteki.  Obejrzeliśmy też wiele eksponatów m.in. kości mamutów, dawne ubrania ludzi, obrazy, broń.

    Po wizycie w muzeum wybraliśmy się do skansenu, gdzie zobaczyliśmy jak dawniej mieszkali ludzie na wsiach w naszym regionie i czym się zajmowali. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach robienia masła i sera. Na koniec nastąpiła degustacja. Wycieczka była bardzo udana a dzieci wróciły w dobrych humorach.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej
    Szkoła Podstawowa,Kalinowa 86, 98-235 Błaszki
  • 438293320

Galeria zdjęć