Nawigacja

Archiwum

Rok szkolny 2014/2015

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września o godzinie 10.00 rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Bodzioch, która powitała bardzo gorąco rodziców, nauczycieli i uczniów. Życzyła wszystkim sukcesów w nauce i osiągania jak najlepszych wyników. Wszyscy zebrani na sali uczcili też minutą ciszy 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie uczniowie dowiedzieli się, kto będzie ich wychowawcą i gdzie znajduje się ich klasa. Na zakończenie wszyscy  odśpiewali hymn szkoły i rozeszli się do domów.

 

Miasteczko Ruchu Drogowego

W dniu 16 września 2014r. w naszej szkole w klasach IV i V zostały przeprowadzone teoretyczne i praktyczne zajęcia wychowania komunikacyjnego z wykorzystaniem Objazdowego Miasteczka Ruchu Drogowego. 

Tematyka zajęć obejmowała:

-pogadankę nt. podstawowych znaków oraz przepisów ruchu drogowego

-praktyczne kształcenie umiejętności jazdy rowerem

-wykorzystywanie w praktyce wiedzy na temat uczestnictwa w ruchu pieszym i rowerowym, przy przekroczeniu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną oraz ruchem kierowanym przez policjanta

Zajęcia prowadziło 2 pracowników WORD w Sieradzu z wykorzystaniem własnego sprzętu, transportu, materiałów dydaktycznych i  przekazanych uczestnikom nagród.

 

Otrzęsiny klasy I

W dniu 26 września  2014r. zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uroczystość ta miała na celu przyjecie pierwszaków do grona społeczności Szkoły Podstawowej w Kalinowej. W skład jury weszły panie:M. Bodzioch, E. Radojewska oraz przedstawiciel SU Karolina Wlazło. Na początku uczniowie zaprezentowali się piosenką  ,,Wesoło nam”, następnie zobowiązani byli sprostać wielu konkurencjom. Były to: zagadki, układanie puzzli, układanie kompozycji z figur geometrycznych, pokonywanie tunelu na czas, tor przeszkód. Wszyscy spisali się znakomicie i świetnie się bawili. Po zakończeniu otrzęsin zaproszono uczniów całej szkoły do wspólnej zabawy przy muzyce. Nad właściwym przebiegiem uroczystości czuwały panie: J. Szymańska, E. Ligner, U. Olszewska.

 

Wyjazd do kina

W dniu 9 października 2014r. grupa uczniów naszej szkoły z klas 0-III udała się do kina w Kaliszu, aby obejrzeć w nowej odsłonie, już tak dobrze znaną ,,Pszczółkę Maję”. Maja i jej przyjaciele to ukochani bohaterowie nie tylko małych widzów ale i nas dorosłych. Na miejscu uczniowie tradycyjnie zaopatrzyli się w colę i popcorn. Po zajęciu miejsc wszystkie maluchy z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie seansu, zwłaszcza, że większość dzieci po raz pierwszy była w kinie. Świat, w którym żyła pszczółka Maja okazał się dla dzieci niezwykle interesujący i pouczający. Mogły zapoznać się z mieszkańcami ula i łąki, poznać ich obyczaje i przyzwyczajenia. Nowe przygody pszczółki dostarczyły dzieciom ogromnej dawki znakomitej zabawy i pozytywnych emocji. Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowały ich wychowawczynie.

 

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela każdego roku obchodzimy wyjątkowo. W tym roku miało to miejsce w dniu 15 października. Na uroczystą akademię przybyli zaproszeni goście – emeryci, nauczyciele i pracownicy szkoły. Część artystyczna w wykonaniu uczniów była przygotowana w formie kabaretu, przeplatanymi ciekawymi aranżacjami muzycznymi pod kierunkiem p. U. Olszewskiej i p. M. Ludwickiego.  Na twarzach nauczycieli można było dostrzec wzruszenie, refleksję, ale i miły uśmiech. Mieliśmy okazję obdarować naszych nauczycieli i pracowników szkoły kwiatami oraz złożyć im życzenia dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację. Święto nauczyciela to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom. W tym roku p. J. Szymańska otrzymała Medal Komisji Narodowej za 30- letnią pracę w szkole. Na zakończenie uroczystości odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt.: ,,Mój nauczyciel”, na który wpłynęło 45 prac plastycznych.

Oto wyniki konkursu:

W kategorii przedszkolaków:

I miejsce- Zuzanna Dzikowska

II miejsce – Magdalena Janczak

III miejsce – Lena Galas

W kategorii klas I – III:

I miejsce-Oliwia Kopacka kl. Ia

II miejsce-Roksana Ligner kl. Ia, Fabian Ciepłucha kl. Ia

III miejsce – Błażej Błaszczyk kl. III, Michał Cholajda kl. III

W kategorii uczniów klas IV – VI:

I miejsce – Michał Małolepszy kl. V

II miejsce – Albin Skrzypiński kl. IV

III miejsce – Paulina Piórkowska kl. IV

Panie odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu to Janina Dec i Jolanta Szymańska.

 

,,Europejski Dzień przywracania Czynności Serca”

Z okazji ,,Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz drugi organizowała akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Celem akcji była promocja pierwszej pomocy i powszechnej nauki tej wiedzy. 16 października2014r. w samo południe uczniowie naszej szkoły dołączyli do grona 67396 osób z całego kraju i pokazali, że potrafią udzielić pierwszej pomocy. Do akcji włączyło się 675 instytucji a większość z nich stanowiły szkoły, które podobnie jak nasza, zostały objęte Programem Edukacyjnym ,, Ratujemy i Uczymy Ratować”.Tegoroczna akcja była wielkim sukcesem, ponieważ w biciu rekordu uczestniczyła ogromna ilość osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu, ale nadal należy on do Orkiestry ( w październiku 2013r. w akcji uczestniczyło 83111 osób), my za rok na pewno weźmiemy udział w tej szczytnej i niezwykle potrzebnej akcji.

 

Ślubowanie klasy I

31 października 2014r. był wyjątkowym dniem dla uczniów  klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej weszły w strojach galowych, czapkach na głowach i kokardach na szyjach. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego ,,pierwszaki” pokazały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Punktem kulminacyjnym uroczystości był akt ślubowania i pasowania na ucznia. Uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o honor swojej klasy i szkoły oraz sprawiać radość rodzicom i nauczycielom swym zachowaniem i nauką. Następnie pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych i wymawiając słowa: ,,Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej”. Uczniowie otrzymali także dyplomy, odznaki, legitymacje szkolne i upominki. Po uroczystości udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniów do ślubowania przygotowały panie : E. Ligner i J. Szymańska.

 

Wyjazd do teatru

W dniu 4 listopada 2014r. uczniowie klas IV – VI pojechali do teatru w Sieradzu na sztukę przygotowaną przez Teatr Wrocławski In-Art. pt.:,,W pustyni i w sieci”.Spektakl ukazał młodym widzom jak można połączyć  nieśmiertelną mądrość, która płynie z książek, ze źródłem nieograniczonych możliwości – komputerem. Dzięki temu, że Rafał – główny bohater – czytał książki swojej siostrze, która straciła wzrok w wypadku, wygrywa szkolny konkurs o mistrza wszech gier. Wiedza, którą zdobył czytając książki siostrze pozwoliła mu dotrzeć do ostatniego poziomu gry. Spektakl bardzo wszystkim się podobał i zwrócił uwagę, że należy czytać książki, gdyż często jest to także realizacja naszych marzeń w różnego rodzaju konkursach, w których chcemy być najlepsi. Uczniowie do teatru pojechali pod opieką p. Radojewskiej, p. Kurzajewskiej, p. Wolskiego.

 

Śniadanie daje moc

W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w programie pod nazwą ,,Śniadanie daje moc” zachęcającym do codziennego jedzenia zdrowego śniadania.

Celami programu jest:

-zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka

-przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

W ramach programu w każdej klasie odbyły się pogadanki na temat zdrowego odżywiania. Następnie uczniowie przygotowali wspólne zdrowe śniadanie na którym nie zabrakło owoców i warzyw.

Dzieci miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków.

W ramach tej akcji ogłoszono dwa konkursy:

I -na najciekawszy wiersz lub rymowankę o zdrowym odżywianiu.

 Z każdej klasy wyłoniono zwycięzcę ( zwycięzców).

-kl. Ia

         – Oliwia Kopacka

         -Marika Ligner

         - Fabian Ciepłucha

-kl. Ib

         -Bartłomiej Król

Kl. II

       -Julita Jeziorska

-kl. III

       -Michał Ślipek

        -Patrycja Brocka

         - Sandra Dec

- kl. V

      -Amelia Golanowska

-kl. VI

      -Justyna Dec

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe związane tematyką zdrowia.

 

II-na plakat zachęcający do zdrowego odżywiania

W kategorii klas I – III wyróżniono:

- Roksanę Ciepłuchę kl. III

-Marikę Ligner kl. Ia

-Roksanę Ligner kl. Ia

-Eryka Sobczaka kl. Ia

 

W kategorii klas IV – VI wyróżniono:

-Przemysława Woźniaka  kl. IV

-Justynę Dec kl. VI

-Magdalenę Warszewską kl. V

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

 

Apel o bezpieczeństwie

28 listopada w naszej szkole odbył się apel o bezpieczeństwie. Apel przygotowali uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. M. Werner. Przepisów ruchu drogowego w tym roku uczył Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. W których wcielili się trzecioklasiści. Głównego bohatera, który nie znał przepisów ruchu drogowego spotykały różne niemiłe i niebezpieczne sytuacje. Uczniowie mogli zaobserwować co może się stać jeśli nie będą przestrzegać zasad poruszania się po drogach. Po apelu został rozstrzygnięty konkurs związany z tematyką bezpieczeństwa pod nazwą ,,Znak drogowy”.

W kategorii klas I – III:

I miejsce – Michał Cholajda klasa III

                   Roksana Ligner I a

II miejsce- Blanka Wasilewska II

                  Mikołaj Kubicki III

III miejsce – Kuba Gliwny I a

                     Marika Wasilewska Ib

Jedyną pracą od uczniów klas IV – VI była praca Wiktorii Piątkowskiej.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe  na apelu szkolnym poświęconym tematyce bezpieczeństwa.

 

11 listopada

W dniu 12 listopada 2014r. odbyła się akademia z okazji  Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV – VI wraz z panią E. Radojewską i panem M. Ludwickim przypomnieli o tym doniosłym wydarzeniu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie recytowali piękne, patriotyczne wiersze, odegrali scenkę rozbioru Polski przez Prusy, Austrię i Rosję oraz zatańczyli poloneza. Wszystko to uświetniły pieśni patriotyczne śpiewane przez chór szkolny, to one nadały akademii podniosły nastrój i przeniosły nas w tamte  jakże trudne dla nas lata. Akademia bardzo się wszystkim podobała i choć po części przybliżyła nam dzieje naszej Ojczyzny, dzięki takim wydarzeniom uczymy się być patriotami i kochać swoja Ojczyznę.

 

Święto Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada po raz kolejny obchodzono Święto Pluszowego Misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w tym dniu przyniosły ze sobą swojego ulubionego pluszaka. Misiów w przedszkolu było bardzo dużo, od bardzo małych 5 cm do bardzo wielkich 2 metrowych. Przedszkolaki wspólnie ze swoimi maskotkami brały udział w różnych zabawach i zajęciach. Dzieci nosiły swoje misie na plecach, głowie, ramionach, śpiewały im piosenki, tuliły, a nawet przygotowały przyjęcie. Przedszkolaki miały także okazję do spróbowania słodkości np.: miodku czy misiowych żelek. Na zakończenie dzieci wykonały sobie pamiątkową maskę w kształcie misia. Dzień Pluszowego Misi upłynął w miłej i życzliwej atmosferze. Dziećmi opiekowały się p. J. Dec, p. A. Chudzia a do tańca grał p. M. Ludwicki.

 

Mikołajki

W dniu 5 grudnia 2014r. przedszkolaki już po raz trzeci wystąpiły przed Mikołajem i zaproszonymi gośćmi. Dzieci przebrane za mikołaje miały okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Mikołaj oczywiście był zachwycony występami dzieci, ich pięknymi wierszami i piosenkami. W nagrodę wręczył każdemu dziecku upominek. Nie zapomniał obdarować słodkim prezencikiem również pań przedszkolanek. Dzieci również wręczyły Mikołajowi skromny upominek, były to przygotowane listy  z prezentami, rysunki oraz odśpiewane sto lat. Zgodnie z tradycją zaprosiły gościa, aby przybył do nich już za rok. Podczas spotkania panowała miła i życzliwa atmosfera. Zarówno Mikołaj, goście i dzieci byli zadowoleni ze wspólnego czasu jaki ze sobą spędzili. Do przedstawienia dzieci zostały przygotowane przez p. J. Dec, p. A. Chudzię i p. M. Ludwickiego.

 

Z głębi serca

Po raz kolejny przeprowadzona została akcja  ,,Z głębi serca” – zbiór darów rzeczowych dla dzieci w trudnej sytuacji finansowej z naszej szkoły. W akcji brały udział: uczniowie naszej szkoły oraz sklepy z Kalinowej i Błaszek, parafie: Kalinowa i Góra.

 

Jasełka

To nie był zwykły występ, a prawdziwy spektakl. Odwrócone Jasełka  pokazali w tym roku nauczyciele, to oni wcielili się w rolę św. rodziny, aniołów, królów, heroda czy diabła. Uczniowie i zaproszeni goście usiedli na widowni i czekali z niecierpliwością na występ grona pedagogicznego, które w tej roli debiutowało przed swoimi wychowankami.  Pomysł wszystkim się podobał, aby role się odwróciły i już od października rozpoczęły się  próby, które odbywały się po lekcjach, wieczorami, kiedy w szkole już nikogo nie było. To miała być prawdziwa niespodzianka. I była!  W dniu występu sala pękała w szwach i owacjami na stojąco podziękowała aktorom – amatorom za wspaniałe widowisko. Na zakończenie występu wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędy i złożyli sobie życzenia.

 

Dzień Babci i Dziadka

Jedną z najważniejszych uroczystości organizowanych w naszej szkole jest Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość odbyła się 23 stycznia 2015r. Dziadkowie podczas przedstawienia mogli skosztować ciasta, wypić kawę i herbatę przygotowaną przez rodziców. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i taniec mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia i wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie. W humorystycznych scenkach dzieci przedstawiły scenki z życia babci i dziadka. Poza tym każda klasa pokazała swoje umiejętności recytatorskie i taneczne. Tak więc były tańce  krasnoludków, czarownic, ufoludków i smerfów.  Były też przepiękne bajki: ,,Czerwony Kapturek”, ,,Kopciuszek” czy ,,Bolek i Lolek”. Klasy starsze wykonywały układ taneczny do muzyki nowoczesnej. Po części oficjalnej dzieci wręczyły babciom i dziadkom piękną kartkę z życzeniami. Na twarzach przybyłych gości można było dostrzec radość, uśmiech i łzy wzruszenia. Przygotowaniem uroczystości zajęły się panie z klas 0-III i p. Marek Ludwicki.

 

Choinka szkolna

Zabawa choinkowa to już tradycja w naszej szkole. W tym roku odbyła się 1 lutego 2015r o godz.15.00. Sala gimnastyczna została na tę uroczystość pięknie przystrojona  a do tańca przygrywał zespół muzyczny państwa Nowickich, który przygotował też wiele ciekawych konkursów i zabaw tanecznych. Zwycięzcy obdarowani zostali drobnymi, słodkimi upominkami. Jak co roku odwiedził nas też gość z Laponii – św. Mikołaj, który przyniósł dla wszystkich dzieci prezenty w postaci słodkich paczek. Za prezenty oczywiście podziękowaliśmy śpiewem i wspólnym tańcem z Mikołajem. Zabawa choinkowa była bardzo udana, wszyscy bawili się doskonale, panowała wspaniała atmosfera.

 

Bal przebierańców

W ostatni dzień karnawału dzieci z oddziału przedszkolnego miały bal przebierańców. Na tę okazję uczniowie sami wykonali prześliczne łańcuchy i ozdoby, którymi udekorowali salę. Karnawałowe szaleństwo zostało rozpoczęte od prezentacji swoich kreacji. Podczas pokazu siebie i swojego stroju dzieci przezwyciężały nieśmiałość i rozwijały pewność siebie. Stroje oczywiście były przepiękne, pomysłowe i kreatywne, wprowadziły wśród przedszkolaków atmosferę radości związaną z możliwością przebierania się. Wspólne tańce i pląsy przy różnej muzyce odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci czerpały radość z przygotowań do balu i zabawy karnawałowej. Opiekunkami były panie A. Chudzia,  J. Dec  i  p. M. Ludwicki.

 

Alfik Humanistyczny

Już po raz 18-sty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,Ogólnopolskim Konkursie - Alfik Humanistyczny”. Trzynaścioro uczniów rozwiązywało test w trzech grupach wiekowych: kl. IV – 3 uczniów; kl. V – 6 uczniów; kl. VI – 4 uczniów. W konkursie uczestniczyło 14606 uczniów z 442 szkół z całego kraju; w tym ogółem uczniów z klas IV – 2.796; klasV – 2.697     i klas VI – 2.520. Województwo łódzkie reprezentowało 775 uczniów z 24 szkół. Bardzo dobry wynik uzyskał uczeń klasy IV – Albin Skrzypiński, który zajął 33 miejsce  w województwie łódzkim na 775 uczniów i 500 miejsce w kraju na 14.606 piszących; Miłosz Serwata z kl. V zajął 38 miejsce w województwie łódzkim i 578 miejsce w kraju. Cieszy także wynik Justyny Dec, Karoliny Wlazło i Julii Duliby, które zajęły 66 miejsce  w województwie. Konkurs ma na celu rozbudzić zainteresowania edukacją polonistyczną oraz stwarza uczniom niepowtarzalną szansę porównania swojej wiedzy z uczniami z innych szkół w kraju. Uczniów do konkursu przygotowywała p. E. Radojewska.

 

Dzień Kobiet

,,Dzień Kobiet … dzień kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek”. Tymi słowami chłopcy z naszej szkoły rozpoczęli akademię z okazji 8 – marca. Jest to dzień ważny dla każdej kobiety, tej małej i tej dużej. W tym bowiem dniu wszystkie kobiety są szczególnie adorowane przez chłopców.  W naszej szkole jak co roku ten dzień obchodzony jest bardzo uroczyście.  Chłopcy wraz z panem Henrykiem Wolskim i panem Markiem Ludwickim przygotowali dla wszystkich kobiet wspaniały występ artystyczny. Były przepiękne wiersze i piosenki o kobietach a także tańce dla nich.  Oprócz tego, tradycyjne sto lat i symboliczna róża dla każdej z pań. Na takich akademiach jest zawsze miło i sympatycznie. Dziękujemy.

 

2 Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy

W  dniu 27 lutego 2015r. uczniowie klasy VI gościli w murach Publicznego Gimnazjum w Kalinowej. Podczas wizyty szóstoklasiści poznali szkołę, w której rozpoczną naukę o wakacjach. Ponadto, wraz z koleżankami kolegami z innych szkół podstawowych wzięli udział w II Międzyszkolnym Konkursie Matematyczno – Przyrodniczym. Konkurs składał się z trzech części: testu przyrodniczego, testu matematycznego i części praktycznej. Konkurencja była silna, ale nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami. Zdobyte punkty dały naszym uczniom I miejsce. Patrycja, Karolina o Justyna otrzymały upominki  a cała VI klasa grę ,,Było sobie życie”. Gratulujemy dziewczynom wiedzy i umiejętności. Uczniów do konkursu przygotowała p. J. Szymczak.

 

Jestem widoczny na drodze!

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku szkolnym do V edycji ogólnopolskiej akcji ,,Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Już od początku września w szkole zorganizowano szereg przedsięwzięć związanych z tą akcją. Koordynatorkami programu są p. J. Szymańska i p. M. Werner.  Aby poprawić bezpieczeństwo naszych uczniów przygotowano przedstawienie, włączono się w realizację programu ,,Klub Bezpiecznego Puchatka, zaproszono policjanta, przygotowano gazetkę ścienną a także ogłoszono konkursy plastyczny i literacki dotyczący zagadnienia bezpieczeństwa. Prace konkursowe przesłano do organizatora konkursu ogólnopolskiego – Stowarzyszenia ,,Droga i Bezpieczeństwo”. Ku naszemu zadowoleniu uczennica naszej szkoły – Patrycja Brocka z klasy III zdobyła w tym konkursie I miejsce. Gratulujemy.

 

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny ,,Ortograf”

W tym roku nasi uczniowie po raz drugi wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym – Stypendiada Polonistyczna - ,,Ortograf” dla uczniów klas IV – VI. Konkurs sprawdzał znajomość wszystkich reguł ortograficznych a arkusze konkursowe miały zróżnicowany poziom trudności dla poszczególnych klas. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 50 punktów. Najlepiej napisał uczeń kl. V Michał Małolepszy, który zdobył 50 punktów i zajął I miejsce. W nagrodę otrzymał dyplom laureata i książkę. Wyróżniono jeszcze trzech finalistów, którzy zdobyli wysoką ilość punktów: Justynę Dec z kl. Vi – 47 pkt., Przemka Maruszewskiego z kl. IV – 46 pkt., Karolinę Wlazło z kl. VI – 45 pkt. Otrzymali oni dyplom finalisty i pamiątkowy medal. Wyniki tegorocznego konkursu świadczą o trudzie i zaangażowaniu uczniów, który przełożył się na wspólny sukces. Uczniowie mogli porównać swoją wiedzę ortograficzną z uczniami z całej Polski i mieć satysfakcję, że zawsze osiągają bardzo wysokie wyniki. Uczniów do konkursu przygotowywała p. E. Radojewska.

 

Powitanie wiosny

W dniu 20 marca 2015r. odbyło się powitanie wiosny i pożenanie zimy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką p. U. Olszewską ogłosił konkurs na najciekawsze przebranie z użyciem owoców i warzyw. Na apelu komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Oto lista nagrodzonych osób: Julita Jeziorska i Sergiusz Domagalski z klasy II, Nikola Muzal i Roksana Ciepłucha z kl. III, Natalia Kozanecka z kl. IV, Amelia Golanowska z kl. V. Wszyscy wyróżnieni  uczniowie w nagrodę otrzymali smaczne i zdrowe owoce. Wszystkim gratulujemy pomysłowości i oryginalności stroju. Po apelu wszyscy uczniowie udali się na spacer nad staw w celu pożegnania zimy paląc kukłę marzanny a witając wiosnę w postaci gaika.

 

Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

W dniu 26 maja 2015r. w Szkole Podstawowej w Kwaskowie odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju uczestniczyło osiem drużyn czteroosobowych ze szkół podstawowych z gminy Błaszki. Celem turnieju było popularyzowanie wśród uczniów bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Turniej składał się z dwóch części; testu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz toru przeszkód. Test składał się z 30 pytań. Tor przeszkód składał się z następujących elementów: rynna, korytarz z desek, slalom z ograniczeniem, żmijka, brama wisząca, przewożenie przedmiotów na uwięzi. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V w składzie: Piątkowska Wiktoria, Golanowska Amelia, Serwata Miłosz, Magnus Jan. Uczniowie naszej szkoły zajęli V miejsce. Turniej był dla wszystkich uczniów wspaniałym przeżyciem. Umożliwił im sprawdzenie możliwości w konfrontacji z rówieśnikami oraz ozwolił zgłębić wiadomości na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

17 kwietnia - szkolny dzień profilaktyki

17 kwietnia to w naszej szkole szkolny dzień profilaktyki pod hasłem "Bliżej siebie, dalej od uzależnień." Uczniowie klasy VI przygotowali i zaprezentowali apel związany ze zdrowym  i aktywnym trybem życia. W pełnym humoru przedstawieniu pokazali, jakie skutki może mieć złe odżywianie, siedzący tryb życia i używki. Na szczęście bohaterowie mieli przyjaciół, którzy pomogli im zmienić złe nawyki i rozpocząć nowe, zdrowe życie.

W tym dniu rozstrzygnięto również ogłoszone kilka tygodni wcześniej konkursy:

- plastyczny dla uczniów klas 0 - 6 "Mój pomysł na zdrowe i aktywne życie":

I miejsce - Marika Ligner z klasy Ia

II miejsce - Oskar Kubicki z klasy Ia

- literacki dla uczniów klas 4 - 6 "Mój pomysł na zdrowe i aktywne życie":

I miejsce - Szymon Bryś z klasy V

II miejsce - Tomasz Jakóbczak z klasy VI

III miejsce - Justyna Dec z klasy VI

III miejsce - Wikto r Jamroziak z klasy VI

Wszyscy autorzy prac plastycznych i literackich otrzymali w nagrodę jabłka, ołówki i długopisy, a laureaci konkursów przybory do malowania i pisania. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane podczas apelu.

- "Przyjaciel na medal!" dla uczniów klas 1 - 6:

klasa Ia - Marika Ligner

klasa Ib - Zuzia Dec

klasa II - Magdalena Maruszewska

klasa III - Patrycja Brocka

klasa IV - Wiktor Jamroziak

klasa V - Michał Małolepszy

klasa VI - Kinga Pieczynia.

Szkolny dzień profilaktyki jest częścią kampanii organizowanej przez PPP w Warcie, w której nasza szkoła uczestniczy co rok. Zwycięzcy konkursów zaprezentują swoje prace na podsumowaniu kampanii w Warckim Centrum Kultury 20 maja 2015 roku.

Szkolny dzień profilaktyki przygotowali: p. Joanna Szymczak, p. Janina Dec, p. Marek Ludwicki.

 

VII Międzyszkolny Konkurs Sudoku

22 kwietnia 2015r. odbył się w Szkole Podstawowej w Błaszkach VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS SUDOKU.

W tym roku ze znaną na całym świecie japońską łamigłówką zmierzyli sie przedstawiciele 14 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Dec z klasy VI i Marcel Skrzypiński z klasy V. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie poprawnie i w jak najkrótszym czasie wypełnić diagram 9x9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3x3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.   Naszym reprezentantom nie udało się pokonać konkurencji i zwyciężyć w zawodach, ale i tak gratulujemy im odwagi i umiejętności logicznego myślenia, niezbędnej do zmierzenia się  z sudoku. Justyna i Marcel otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Naszymi reprezentantami opiekowała sie p. Joanna Szymczak.

 

I semestr przygody z Małym Mistrzem już za nami!

Uczniom klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki
w Kalinowej ten czas upłynął w wyjątkowo przyjemnej atmosferze. Na początku dzieci przeszły testy sprawnościowe obejmujące : zwis na drążku, bieg wahadłowy 10 x 5m oraz marszobieg na dystansie 600m. Uczestnicząc w wycieczkach turystycznych do parku, kina i po najbliższej okolicy  zdobyliśmy sprawność Małego Mistrza Turysty. Podczas wycieczek poznaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Po nabyciu umiejętności z zakresu akrobatyki, próby równowagi i zwinności w grudniu zdobyliśmy sprawność Małego Mistrza Gimnastyka. Przez cały semestr ciężko pracowaliśmy nad układem tanecznym, którym pochwaliliśmy się na zabawie andrzejkowej, uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczestniczyliśmy w wielu zajęciach rozwijających umiejętność tańca indywidualnego, w parach oraz grupowego, która okazała się niezbędna podczas choinki szkolnej. W związku z tym zdobyliśmy kolejną sprawność Małego Mistrza Tancerza. W zależności od warunków pogodowych uczestniczyliśmy w zajęciach na boisku szkolnym lub w terenie, co sprawiało nam wiele frajdy.

Zajęcia z Małym Mistrzem rozwinęły nasze umiejętności sportowe, stajemy się bardziej sprawni fizycznie. Teraz z nowymi siłami wkraczamy w II semestr! Mamy nadzieję, że będzie on równie ciekawy!

 

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny ,,Mały Matematyk” dla uczniów klas III

15 kwietnia 2015r. odbył się w Szkole Podstawowej w Domaniewie IV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny ,,Mały Matematyk” przeznaczony dla uczniów klas III. W konkursie brali udział najzdolniejsi uczniowie z naszej gminy. Z każdej klasy mogło uczestniczyć w konkursie dwoje uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Brocka i Michał Cholajda. Uczestnicy konkursu musieli w ciągu 1 godziny rozwiązać 17 bardzo trudnych zadań matematycznych. Patrycja zajęła VI miejsce. Gratulujemy. Naszymi reprezentantami opiekowała się pani Monika Werner.

 

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny ,,Jeżyk”

W dniu 30 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Błaszkach odbył się Konkurs Ortograficzny ,,Jeżyk” przeznaczony dla uczniów klas III. Konkurs miał na celu szerzenie nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną. Każdą szkołę reprezentował czteroosobowy zespół uczniów klas III. Do zmagań ortograficznych przystąpiło 28 uczniów z 7 szkół: Kwaskowa, Kalinowej, Włocina, Łubnej, Sędzimirowic, Domaniewa i Błaszek. Z naszej szkoły pojechali: Patrycja Brocka, Roksana Ciepłucha, Jakub Woźniak i Michał Cholajda. Tytuł mistrza ortografii wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Włocinie, ale nasza dzielnie walcząca drużyna miała drugie miejsce. Gratulujemy. Naszymi reprezentantami opiekowała się pani Monika Werner.

 

 

I  Gminny Konkurs Literacki  "Świętość w oczach dziecka – Jan Paweł II – osoba".

W dniach 20. 03. 2015r. - 14. 04. 2015r. w naszej szkole został przeprowadzony I  Gminny Konkurs Literacki  "Świętość w oczach dziecka – Jan Paweł II – osoba". Udział w konkursie polegał na samodzielnym napisaniu wiersza inspirowanego życiem i świętością Jana Pawła II.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów z siedmiu szkół naszej gminy.  8 uczniów w kategorii klas III oraz 15 uczniów w kategorii klas IV – VI.

Prace oceniała komisja w składzie: ks. Tadeusz Stich – przewodniczący, p. Bożena Brocka, p. Jarosław Pawlak – jurorzy oceniający.  Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród odbyło się podczas akademii związanej z rocznicą śmierci  św. Jana Pawła II 14 kwietnia 2015r. Laureaci konkursu po otrzymaniu nagród odczytali swoje wiersze. Nad całością przebiegu konkursu i akademii czuwali katecheci : p. Anna Pawlak i p. H. Wolski.

Wyniki konkursu:

W kategorii klas  III  nagrody za wiersze  otrzymali:

1.Krzysztof  Ludziejewski  S.P. w Kwaskowie – I miejsce

2.Kinga Starońska  S.P. w Sędzimirowicach     – II  miejsce

3.Roksana Ciepłucha S.P. w Kalinowej    – III miejsce

4.Michał Ślipek S.P. w Kalinowej  – wyróżnienie

5.Filip Masiera  S.P. w Jasionnej   – wyróżnienie

6.Patrycja Brocka S.P. w Kalinowej – wyróżnienie

 

W kategorii klas IV-VI nagrody za wiersze otrzymali:

 

1.Magdalena Owczarek  S.P.  w Jasionnej – I miejsce

2. Oliwia Szymczak S.P. w Łubnej   – II miejsce

3.Katarzyna  Owczarek S. P. w Jasionnej  – III miejsce

4.Katarzyna Kolasińska S.P. w Jasionnej  – wyróżnienie

5.Aleksandra Likońska S.P. w Jasionnej  – wyróżnienie

6.Paulina Piórkowska S.P. w Kalinowej – wyróżnienie

7.Agata Zasina S.P. w Gruszczycach – wyróżnienie 

 

Sprawozdanie z XIII Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego” I Ty możesz zostać ilustratorem ulubionej baśni”.

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „ I Ty możesz zostać ilustratorem ulubionej baśni” zorganizowanym przez Szkołę  Podstawową nr 1w Sieradzu. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Sieradza. W połowie marca wszystkie prace ze szkoły podstawowej tj. 26 prac plastycznych z klas I- II- III  zostały przekazane do organizatora. Dzieci z klas młodszych  „przeniosły się” w świat Czerwonego Kapturka, okrutnego wilka, Sierotki Marysi i złego lisa Sadełko itd. W tym konkursie uczennice Kopacka Oliwia z klasy I a i Maruszewska Magdalena z klasy II zajęły ex aequo II miejsce. Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu laureaci konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami. Oprócz tego zwycięzcy otrzymali książki z bajkami i pendrivy.

 Możemy być bardzo dumni z naszych „malusińskich”, gdyż spośród 300 prac nadesłanych na konkurs, ,kolorowe i pełne fantazji wytwory Oliwki i Magdy  znalazły się w czołówce. Przygotowaniem dzieci do konkursu zajęła się p. Jolanta Szymańska.

 

Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 6 MATMIX

            Po raz dziewiąty uczniowie klas 6 z terenu gminy Błaszki spotkali się w Szkole Podstawowej w Sędzimirowicach, żeby wziąć udział w konkursie matematycznym MATMIX. Konkurs odbył się 6 maja 2015r.

            Szóstoklasiści, którzy wygrali szkolne eliminacje, zmierzyli się z 22 zadaniami konkursowymi o różnym stopniu trudności. Rozwiązanie testu wymagało od uczestników dużych umiejętności matematycznych, logicznego myślenia i sprawności rachunkowej. Ważne było również opanowanie stresu, który nieodmiennie towarzyszy każdej rywalizacji.

           Patrycja Felczerek – nasza reprezentantka, udowodniła, że posiada wszystkie te cechy i w zaciętej rywalizacji zdobyła III miejsce.

Gratulujemy bardzo dobrego wyniku i godnego reprezentowania naszej szkoły!

Opieka nad konkursem – Joanna Szymczak

 

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2015

           19 marca 2015 roku w godzinach 800 - 1000 odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny – KANGUR. Wzięło w nim udział 15 987 uczestników z całej Polski.

         Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w dwóch kategoriach: Maluch (5 uczniów klasy IV) oraz Beniamin (8 uczniów klas V-VI)

         Zadania konkursowe, jak co roku, wymagały od uczestników przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni i sprawnego rozwiązywania łamigłówek matematycznych.

           Na wyróżnienie zasługuje Patrycja Felczerek z klasy VI, która uzyskała najwyższy wynik w szkole – 81,25 punktu. Tuż za Patrycją uplasowali się: Miłosz Serwata z klasy V (81 punktów) oraz Marcel Skrzypiński z klasy V (79,25 punktu).

        Każdy uczestnik konkursu otrzymał w nagrodę łamigłówkę logiczną.

         Dziękujemy wszystkim uczestnikom  za podjęcie rywalizacji w tak trudnym konkursie i gratulujemy uzyskanych wyników. Opieka nad konkursem – Joanna Szymczak.

 

Góra Grosza 2015

         W dniach 24 listopada – 5 grudnia 2014r. odbyła się 15 – jubileuszowa edycja Góry Grosza, organizowana przez Towarzystwa Nasz Dom pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

        Zbiórkę monet w naszej szkole i okolicy przeprowadzili uczniowie klasy 6 pod opieką wychowawczyni pani Joanny Szymczak.

        Wrzucenie drobnej monety przyczynia się do uruchomienia lawiny pomocy dzieciom  i ich rodzinom. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i hojności ofiarodawców Towarzystwo Nasz Dom może wspierać zawodowe rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz domy dla dzieci.

       Uczniowie klasy 6 zebrali w tym roku 577,89zł. Cała kwota została przekazana za pośrednictwem kuriera do siedziby Towarzystwa Nasz Dom.

       Wszystkim bardzo serdeczne dziękujemy za udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu!

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

 

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w XIII Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym, który był zorganizowany przez SP nr 1 w Sieradzu. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Sieradza. Konkurs nosił tytuł: ,, I ty możesz zostać ilustratorem ulubionej baśni”. Nasza szkoła wysłała 26 prac plastycznych z klas I, II, III. Prace przedstawiały świat ,,Czerwonego Kapturka”, okrutnego wilka czy ,,Sierotki Marysi i siedmiu krasnoludków”. W tym konkursie Oliwia Kopacka z klasy Ia i Magdalena Maruszewska z klasy II zajęły II miejsce. Uczennice uhonorowane zostały dyplomami, książkami z bajkami i innymi nagrodami. Możemy być bardzo dumni z naszych ,,plastyczek”, gdyż spośród 300 prac nadesłanych na konkurs, kolorowe i pełne fantazji wytwory Oliwki i Magdy znalazły się w czołówce. Dzieci do konkursu przygotowywała p. Jolanta Szymańska.

 

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

Już po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym – KANGUR. W konkursie wzięło udział 15.987 uczestników z całej Polski. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w dwóch kategoriach: Maluch ( 5 uczniów kl. IV) oraz Beniamin (8 uczniów kl.V – VI). Zadania konkursowe wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni i sprawnego rozwiązywania łamigłówek matematycznych. Na wyróżnienie zasługuje Patrycja Felczerek z kl. VI, która uzyskała najwyższy wynik w szkole  - 81,25p. Tuż za Patrycją uplasowali się: Miłosz Serwata z kl. V ( 81p.)oraz Marcel Skrzypiński z kl. V ( 79,25p.) Każdy uczestnik konkursu otrzymał w nagrodę łamigłówkę logiczną. Uczniów do konkursu przygotowała p. Joanna Szymczak.

 

Mały  Matematyk dla klas III

W dniu 15 kwietnia 2015r. odbył się w Szkole Podstawowej w Domaniewie IV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny ,,Mały Matematyk” przeznaczony dla uczniów klas III. W konkursie brali udział najzdolniejsi uczniowie z naszej gminy. Z każdej klasy mogło uczestniczyć tylko dwoje uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Brocka i Michał Cholajda. Uczestnicy konkursu musieli  w ciągu 1 godziny rozwiązać 17 bardzo trudnych zadań matematycznych. Patrycja Brocka zajęła VI miejsce. Gratulujemy.  Uczniów do konkursu przygotowywała pani Monika Werner.

Konkurs Ortograficzny ,,Jeżyk”

W dniu 30 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Błaszkach odbył się Konkurs Ortograficzny ,,Jeżyk”, który przeznaczony jest tylko dla uczniów klas III. Konkurs miał na celu szerzenie nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną. Każdą szkołę reprezentował czteroosobowy zespół uczniów klas III. Do zmagań ortograficznych przystąpiło 28 uczniów z 7 szkół: Kwaskowa, Kalinowej, Włocina, Łubnej, Błaszek, Sędzimirowic i Domaniewa. Z naszej szkoły pojechali: Patrycja Brocka, Roksana Ciepłucha, Jakub Woźniak i Michał Cholajda. Tytuł mistrza ortografii wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Włocinie, ale nasza dzielnie walcząca drużyna miała drugie miejsce. Gratulujemy. Uczniów do konkursu przygotowała pani Monika Werner.

Gminny Konkurs Matematyczny – MATMIX

Po raz dziewiąty uczniowie klas VI z terenu gminy Błaszki spotkali się w SP w Sędzimirowicach, żeby wziąć udział w konkursie matematycznym MATMIX. 6 maja szóstoklasiści zmierzyli się z 22 zadaniami konkursowymi o różnym stopniu trudności. Patrycja Felczerek – nasza reprezentantka, udowodniła, że posiada wszystkie umiejętności matematyczne i w zaciętej rywalizacji zdobyła III miejsce. Gratulujemy bardzo dobrego wyniku. Uczennice do konkursu przygotowała pani Joanna Szymczak.

 

Święto Patrona

Ważnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej jest Święto Patrona. Obchodzimy je zwykle 5 maja w rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Wzorem lat poprzednich, tegoroczna uroczystość  rozpoczęła się od przekazania sztandaru. Uczniowie klasy VI oddali symbol szkoły pod opiekę uczniom klasy V. Następnym  punktem bywa zazwyczaj akademia i występy. Tym razem uczniowie mogli popisać się wiedza o patronie szkoły oraz zdolnościami  plastycznymi. W drużynowych rozgrywkach w kategorii klas IV – VI zwyciężyły uczennice klasy VI. Podobny test otrzymały uczennice klasy III, indywidualnie zwyciężyła Patrycja Brocka, która uzyskała najwyższy wynik. Również uczniowie z klas I – II nie pozostali bierni. Każdy z nich wziął udział w konkursie plastycznym. Najładniejszy portret Stanisława Moniuszki narysował Oskar Kubicki z kl. Ia i zajął I miejsce, Nikola Kubicka także z I a zajęła II miejsce, a Blanka Wasilewska z kl. II zajęła III miejsce. Przedszkolaki natomiast pięknie odśpiewały wszystkie zwrotki hymnu szkolnego, a portrety patrona w ich wykonaniu ozdobiły szkolny korytarz. Akademię przygotowali p. A. Stępień i p. M. Ludwicki.

 

Bajkoland

W dniu 4 maja 2015r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami p. A. Chudzią i p. J. Dec uczestniczyły w wycieczce do ,,Bajkolandu” w Kaliszu. Przeżycie było bardzo ogromne, ponieważ dla niektórych dzieci z młodszej grupy była to pierwsza wycieczka. Dzieci musiały pokonać strach przed opuszczeniem sali przedszkolnej i podróżą autobusem. Ich odwaga opłacała się. Na twarzach przedszkolaków ukazały się ogromne uśmiechy, kiedy zobaczyły przed sobą plac zabaw. Na maluchy czekało mnóstwo atrakcji: baseny z piłkami, tory przeszkód, dmuchane zamki, labirynty i zjeżdżalnie. Przedszkolaki były zachwycone. Dzięki wycieczce dzieci zdobyły nowe doświadczenie związane z życiem w grupie, uściśliły swoje kontakty koleżeńskie. Nauczyły się wspólnie podróżować, pomagać sobie i akceptować się wzajemnie.

 

Gminny Konkurs Plastyczny

  Kolejny raz nasza szkoła  była organizatorem VII Gminnego Konkursu Plastyczneg , który odbył się dnia 22 maja 2015r. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych z gminy Błaszki. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki pan Karol Rajewski. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:                                                                                                                                                                   Kategoria ,, Maluch” – uczniowie klas I – III                                                                                                       Kategoria ,, Młodzik” – uczniowie klas IV – VI                                                                                               Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z 7 szkół podstawowych z naszej gminy. Udział                            w konkursie polegał na samodzielnym wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej na temat ,,Ulubiony bohater bajkowy” ( kl. I- III), ,, Martwa natura” ( IV- VI). Uczestnicy mieli 1,5 godzinny na wykonanie swojej pracy i do dyspozycji materiały plastyczne przygotowane przez organizatora. Podczas trwania konkursu uczniowie byli bardzo zadowoleni, panowała miła i życzliwa atmosfera, ponieważ udział w tego rodzaju konkursie traktowali jako zabawę a nie jako rywalizację. Konkursy tego typu mają na celu wyszukiwanie i rozwijanie talentów plastycznych oraz inspirowanie uczniów do rozwoju twórczości plastycznej. Na zakończenie komisja konkursowa powołana przez organizatorów miała trudne zadanie w wytypowaniu zwycięzców ponieważ prace wykonane przez uczestników były bardzo ciekawe i oryginalnie. Jury w wyborze prac kierowało się przede wszystkim: zgodnością z tematem, pomysłowością w przedstawieniu tematu, estetyką wykonania i trafnością doboru techniki plastycznej.                        Po długich naradach jury wytypowało zwycięzców.

W kategorii ,, Maluch”                                                                                                                                          I miejsce – Mateusz Filipiak kl. III, SP Błaszki                                                                                                    II miejsce – Michał Ślipek kl. III, SP Kalinowa                                                                                                   III miejsce – Mikołaj Wyrębski kl. SP Kwasków

W kategorii ,, Młodzik”                                                                                                                                    I miejsce – Klaudia Kafel kl. VI, SP Gruszczyce                                                                                                 II miejsce – Przemysław Mazanowski kl. VI, SP Błaszki                                                                                 III miejsce – Oliwia Buda kl. V, SP Sędzimirowice

Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na wystawie pozakonkursowej                   w naszej szkole.  Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Jolanta Szymańska i p. J. Dec.

 

Wycieczka do Poznania

25 maja 2015r. wczesnym rankiem sprzed budynku naszej szkoły grupa 25 uczniów klas IV – VI pod opieką p. Joanny Szymczak i p. Agnieszki Stępień wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie jednego z najstarszych miast w Polsce rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego i znajdującej się na wyspie Bazyliki Archikatedralnej, której historia sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce, II połowy X wieku. W Bazylice znajdują się między innymi groby pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie udaliśmy się na poznański Stary Rynek, by punktualnie o 12.00 obejrzeć słynne  koziołki na ratuszowej wieży. Potem zwiedzaliśmy Rynek i Farę ze wspaniałymi organami, uznawanymi za najlepsze w Polsce. Obejrzeliśmy też nowo odbudowany Zamek oraz Plac Wolności. Tam szczególnie zainteresował nas jedyny w Polsce pomnik z błędem ortograficznym! Jest to fontanna i pomnik Higiei – bogini zdrowia, postawiony z okazji ukończenia budowy miejskich wodociągów. Podczas wycieczki pan przewodnik, który jest wielkim miłośnikiem historii opowiadał wiele legend związanych z Poznaniem, czas zwiedzania minął nam niepostrzeżenie. Wieczorem zadowoleni wróciliśmy do domu.

 

Konkurs ortograficzny ,,Mistrz ortografii”

W dniu 28 maja 2015r. zakończył się ostatni etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego ,,Mistrz Ortografii”. Uczniowie klas IV – VI już po raz dziewiąty walczyli z błędami ortograficznymi. Konkurs składał się z trzech etapów, w skład których wchodził test ortograficzny i dyktando wyłaniające Mistrza Ortografii. Celem konkursu jest zachęcanie uczniów do częstego sięgania po słowniczki ortograficzne i poznawania reguł ortograficznych, a potem zastosowania ich w praktyce. W tym tytuł Mistrza Ortografii otrzymał Przemysław Maruszewski z kl. IV, drugie miejsce zajął Adam Grzelak z klasy V, a trzecie miejsce Marcel Skrzypiński z klasy V. zwycięzcom gratulujemy. Uczniów do konkursu przygotowywała p. E. Radojewska.

 

Potyczki ortograficzne

W naszej szkole odbył się również Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,Potyczki ortograficzne” dla klas II i III. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawną ortografią, rozwijanie zainteresowań polską pisownią oraz wyłonienie klasowych mistrzów ortografii. Konkurs był poprzedzony cyklem zajęć, na których uczniowie utrwalali sobie zasady ortograficzne, ćwiczyli pisownię trudnych wyrazów, wykorzystując w tym celu m.in. programy komputerowe i edukacyjne strony internetowe. Konkurs składał się z dwóch etapów i polegał na napisaniu dyktanda, w którym pojawiło się bardzo wiele wyrazów              z trudnościami ortograficznymi.  Najlepsza okazała się Patrycja Brocka z klasy III, drugie miejsce zajął Jakub Woźniak z klasy III, a trzecie miejsce przypadło dwóm uczennicom: Magdalenie Maruszewskiej z klasy II  i Roksanie Ciepłucha z klasy III. Mistrzowie ortografii otrzymali pamiątkowe dyplomy  i nagrody książkowe z rąk pani dyrektor. Uczniów do konkursu przygotowywaa p. M. Werner.

 

Dni Bezpiecznego Internetu

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji ,,Dni Bezpiecznego Internetu”, której głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W ramach tej akcji podjęto szereg działań:

-przeprowadzono zajęcia profilaktyczne z uczniami klas I – III, podczas których uczniowie m.in. obejrzeli bajki edukacyjne o tematyce związanej z korzystaniem z Sieci.

-na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę, poświęconą zagadnieniu cyberprzemocy

- uczniowie klasy III przygotowali przedstawienie poświęcone tematyce bezpiecznego korzystania z Internetu

-przygotowano i rozdano wszystkim uczniom naszej szkoły broszurki dla rodziców, jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami czyhającymi w sieci

-na stronie internetowej szkoły utworzono zakładkę ,,Bezpieczny Internet” w której zamieszczono informacje dla uczniów i ich rodziców dotyczące zagadnień związanych             z korzystaniem z Internetu

- w gazetce szkolnej znalazły się informacje, krzyżowki, rebusy dotyczące etykiety                    i cyberprzemocy

-zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem ,,Mój przyjaciel komputer”, który miał na celu uświadomić uczniom, że komputer może być bardzo pożytecznym urządzeniem pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.

 Jury w składzie p. Bodzioch, p. Szymańska i p. Ligner brało pod uwagę oryginalność, estetykę pracy, samodzielność wykonania oraz pomysłowość.

W kategorii klas I – III przyznano 4 nagrody. Wśród laureatów znaleźli się:

I miejsce: Mikołaj Kubicki z klasy III

II miejsce Michał Cholajda z klasy III

III miejsce zajęli: Muzal Nikola z klasy III i Ślipek Michał z klasy III

W kategorii klas IV – VI jury postanowiło przyznać dwie nagrody. Laureatami zostali:

I miejce:Justyna Dec z klasy VI

II miejsce: Paulina Piórkowska z klasy IV.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody.

Za przeprowadzenie akcji oraz konkursu odpowiedzialna była pani Monika Werner.

 

Akcja ,,Mądra Szkoła Czyta Dzieciom”

Istotą akcji jest codzienne czytanie uczniom. Jest to sprawdzony sposób na zainteresowanie dzieci i młodzieży książką, rozbudzanie potrzeby czytania, wychowanie czytelników.  Codzienne czytanie dzieciom odbywało się na świetlicy, a także podczas realizacji zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Po czytaniu odbywały się zabawy, gry, a także przygotowywanie krótkich scenek na podstawie wysłuchanej bajki lub opowiadania. Do akcji przystąpili wszyscy nauczyciele klas I – III. Za przeprowadzenie akcji w naszej szkole odpowiedzialne były panie U. Olszewska i M. Werner.

 

Ogólnopolska akcja ,,Gorączka złota”

Nasza szkoła chętnie uczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Jedną z nich jest ,,Gorączka Złota”. Celem akcji jest zbiórka funduszy na wypoczynek letni dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Akcja polega na  zbiórce ,,złotych monet” o nominałach 1gr, 2gr,     5 gr. od marca do końca maja. Zebrane pieniądze są przekazane do PCK w Zduńskiej Woli. Aby zachęcić uczniów do aktywniejszego udziału w akcji, ogłoszono konkurs na najcięższą puszkę klasową z pieniędzmi. Nagrodą za pierwsze miejsce było wyjście z wychowawcą na lody. W tym roku udało nam się zebrać 19kg 32dag monet.

I miejsce kl. Ib – 730g na ucznia

II miejsce kl. IV- 364g na ucznia

III miejsce kl. III – 284g na ucznia

Akcją zajęły się p. Monika Werner i p. Ewa Ligner.

 

Konkurs plastyczny ,,Antyreklama papierosowa”

Błażej Błaszczyk, uczeń klasy III zajął I miejsce w konkursie plastycznym pt.: ,,Antyreklama papierosowa” organizowanym przez Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Zduńskiej Woli. Konkurs przeznaczony był dla szkół, które brały udział w akcji ,,Gorączka złota” z powiatu zduńskowolskiego i sieradzkiego. Celem konkursu było zwiększenie świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu. Za przeprowadzenie konkursu w naszej szkole odpowiedzialne były p. M. Werner i p. E. Ligner.

 

Piknik Rodzinny

W dniu 29 maja 2015r. w naszej szkole odbył się ,,Piknik Rodzinny” z okazji Dnia Mamy i Taty połączony z Dniem Dziecka. Dzieci pod opieką swoich wychowawców przygotowały piękny program artystyczny. Rodzice ze wzruszeniem wysłuchali wierszyków, pięknego koncertu życzeń oraz obejrzeli wspaniałe tańce. Podziękowania należą się jednej z mam, która poświęcając swój wolny czas uszyła dla całej gromadki piękne stroje. Po występie rodzice otrzymali medale ,,super rodzica”. Następnie na dzieci i ich rodziców czekał poczęstunek na który złożyły się pyszne ciasta, ciasteczka, babeczki, owoce, sałatki, kanapki oraz napoje – wszystko to przygotowali rodzice z poszczególnych klas. Kolejna część pikniku to występ rodziców, którzy to po raz pierwszy w historii szkoły przygotowali przedstawienie pt. ,,W krainie baśni”. W przedstawienie zaangażowało się wielu rodziców. Popołudniami w szkole spotykali się na próbach, by szlifować warsztat aktorski. Robili to pod czujnym okiem p. U. Olszewskiej i p. M. Ludwickiego.  Po przedstawieniu p. dyrektor M. Bodzioch wręczyła Rodzicom za świetna grę aktorską najprawdziwsze złote Oscary. Potem wszyscy mieli możliwość skorzystania z szybkiego kursu nauki tańca współczesnego. Na zakończenie pikniku dzieci wspólnie z rodzicami sprawdzały swoje umiejętności w różnych konkurencjach sportowych. Był więc mecz piłki koszykowej ( dziewczynki kontra mamy) oraz mecz piłki nożnej ( chłopcy kontra tatusiowie). Były również zawody w przeciąganiu liny. Piknik okazał się świetną formą pedagogizacji rodziców. Zacieśnił więzy między rodzicami a szkołą.

 

Karta rowerowa

W dniu 2 czerwca 2015r. czwartoklasiści z naszej szkoły przystąpili do bardzo ważnego egzaminu na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 13 uczniów i wszyscy egzamin zaliczyli z wynikiem pozytywnym. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza część to test składający się z 10 pytań z zakresu ruchu drogowego i znaków drogowych. Następna część to sprawdzian praktyczny na bieżni boiska szkolnego. Zadaniem uczniów było: ruszanie, rynna, slalom, ósemka, bramka, zatrzymywanie. Uczniów przygotowywała i egzamin przeprowadziła pani J. Szymańska. 

 

Wycieczka do Wrocławia

W dniu 10 czerwca 2015r. odbyła się wycieczka klas 0 – III do Wrocławia. Maluchy pojechały pod opieką swoich wychowawczyń. Pierwszą atrakcją jaka czekała na dzieci była wizyta we Wrocławskiej Manufakturze Cukierków i Lizaków. Dzieci uczestniczyły w warsztatach ,,Słodkie czary – mary”, w trakcie których same tworzyły smakowite lizaki. Następnie dzieci udały się do Ogrodu Zoologicznego, gdzie zobaczyły różnorodne gatunki zwierząt. Najwięcej uśmiechu wywołały małpy człekokształtne, orangutany i pawiany. Jednak najbardziej podobało się dzieciom Afrykarium, przedstawiające różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Następnym punktem programu był rejs statkiem po Odrze, który trwał ponad godzinę i dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń, gdyż był to ich pierwszy rejs. Zmęczone, ale zadowolone wróciły do domu, by o swoich wrażeniach opowiedzieć rodzicom.

 

W świecie wierszy Jana Brzechwy

W dniu 12 czerwca 2015r. odbył się apel poświęcony książce pt.: ,,W świecie wierszy Jana Brzechwy”. Akademię przygotowała p. E. Radojewska z p. M. Ludwickim. Uczniowie recytowali słynną ,,Samochwałę”, ,,Skarżypytę” czy ,,Lenia”. Odegrali scenki ,,Żuraw i Czapla”, ,,Doktor i Żaba”, czy ,,Kaczkę Dziwaczkę”. Nie zabrakło także piosenki ,,Na wyspach Bergamutach” czy ,,Witajcie w naszej bajce”. Wszystkie te utwory przybliżyły dzieciom twórczość Jana Brzechwy. Następnie p. dyrektor M. Bodzioch, która opiekuje się biblioteką szkolną przedstawiła wyniki czytelnictwa za rok szkolny 2014/2015.

Klasa Ia przeczytała 75 książek; najwięcej Oliwia Kopacka. Klasa Ib przeczytała 50 książek; najwięcej Zuzanna Dec. Klasa II przeczytała 274 książki; najwięcej Anna Kuca. Klasa III przeczytała 128 książek; najwięcej Błażej Błaszczyk. Klasa IV przeczytała 66 książek; najwięcej Przemek Maruszewski. Klasa V przeczytała 47 książek; najwięcej Klaudia Kuca. Klasa VI przeczytała 25 książek; najwięcej Karolina Wlazło. Ogółem uczniowie przeczytali 665 książek i 259 czasopism.

 

Biegi Przełąjowe

W dniu14 czerwca 2015r. odbyły się XXXII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe im. Elżbiety Katolikowej w Gruszczycach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas młodszych pod opieką p. U. Olszewkiej i p. Henryka Wolskiego. Głównym celem zawodów jest uczczenie rocznicy tragicznej śmierci Elżbiety Katolik – wybitnej polskiej biegaczki oraz popularyzacja biegów wśród młodzieży. W kategorii ,,Maluszki” – dziewczęta  - I miejsce zajęła Zuzanna Dec z klasy IB. W kategorii ,,Maluszki” – chłopcy I miejsce zajął Mateusz Janiak z klasy Ib. W kategorii ,,Żacy młodsi ” – dziewczęta II miejsce zajęła Natalia Kozanecka z klasy IV, a miejsce IV zajęła Justyna Płątek także z klasy IV. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy wytrwałości w dążeniu do celu oraz pięknej sportowej rywalizacji.

 

Absolwenci 2015

W dniu 26 czerwca 2015r. klasa szósta ukończyła Szkołę Podstawową im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej. Szóstoklasiściuroczyście pożegnali się ze swoją szkołą. Przygotowali program artystyczny pt.: ,,Z życia szóstoklasisty”. Na program składały się wiersze, piosenki i dowcipne scenki z życia szkoły. Nie zabrakło oczywiście podziękowań i kwiatów dla nauczycieli. Uczniowie podziękowali pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom obsługi. Każdy z nauczycieli otrzymał symboliczny kwiatek.Trójka uczennic otrzymała świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrodę dyrektora szkoły. Były to: Justyna Dec, Patrycja Felczerek i Karolina Wlazło. Pani dyrektor podziękowała Rodzicom, wręczając im listy pochwalne. Wychowawczynią klasy była p. Joanna Szymczak.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej
    Szkoła Podstawowa,Kalinowa 86, 98-235 Błaszki
  • 438293320

Galeria zdjęć