Kryzys czwartoklasisty

Wyzwania, które pojawiają się w tym okresie, stanowią jeden z istotnych punktów zwrotnych w rozwoju dziecka – ucznia. Więcej przedmiotów, nowi nauczyciele, natłok spraw, stres. Jak sobie z tym poradzi, zależy od tego, ile dostanie empatii i wsparcia.

Jak pomóc dziecku w IV klasie?

• Ucz dziecko, jak korzystać z narzędzi takich jak listy, kalendarze.
  • Dbaj o to, by ich użycie prowadziło do stopniowego wzrostu samodzielności, np. ty przygotowujesz listę zadań a dziecko ustala kolejność ich wykonania.
  • Obserwuj, jak długo dziecko potrafi skupić uwagę, i użyj tej informacji do wykształcenia nawyku dzielenia pracy domowej na części. Uwzględniaj przerwy, planując czas potrzebny na wykonanie pracy domowej.
  • Ucz dziecko rozpoznawać i komunikować emocje, w szczególności napięcie będące wynikiem stresu.
  • Kontroluj rozumienie tekstu. Stosuj analogie i metafory, korzystaj z odpowiednich pomocy naukowych – w ten sposób pomożesz dziecku ćwiczyć łączenie abstrakcyjnych pojęć z konkretnymi doświadczeniami.
  • Wybieraj pomoce edukacyjne dostosowane do możliwości poznawczych dziecka, wprowadzające wiedzę i umiejętności w sposób spójny i przejrzysty.

Bibliografia:

Psychologia dziecka, 1/2020.